Nesmrtelný japonský javor pro líné zahrádkáře, o kterém málokdo ví. Exotická dřevina přežije jakékoliv podmínky

                   

Nabídka japonských javorů neustále roste. Hlavním důvodem je jejich nádherné zbarvení přicházející na podzim, kterým dokážou oživit každou zahradu. Další předností těchto okouzlujících dřevin je jejich malý vzrůst, jenž se pohybuje od dvou do pěti metrů. Vy si tak nemusíte dlouho lámat hlavu s tím, kam je umístíte, protože se vejdou téměř všude.

Pečlivě je chraňte před větrem

Japonským javorům se nejlépe daří v polostínu a závětří. Při jejich výsadbě (nejlépe v říjnu či listopadu) se tedy vyvarujte místům, kde hodně fouká (mohlo by dojít k poškození mladých větví) a příliš svítí slunce (hrozí nebezpečí úpalu). Půdu tyto stromy vyžadují výživnou a mírně kyselou. Co se týče zálivky, během léta dbejte na zvýšený přísun tekutin ke kořenovému systému a při západu slunce jednou za čas poroste listy.

iZdroj fotografie: Unsplash

Javor dlanitolistý má nejroztodivnější kultivary

Nejběžnějším druhem javorovitých dřevin pocházejících z východní Asie je javor dlanitolistý (Acer palmatum). Dorůstá do výšky tří metrů, a to v jakýchkoli podmínkách. Díky kompaktní tvaru se perfektně hodí do opravdu malých zahrad, větších skalek, předzahrádek a atrií. Jeho nejznámějšími kultivary jsou:

  • Dissectum Viridis a Dissectum Garnet (s tzv. stříhanými listy),
  • Atropurpureum (s bordó olistěním),
  • Shirazz (s bílo-zeleno-růžovým zabarvením)
  • a BI-HOO (se zlatožlutými až oranžovými odstíny koruny).

Ginnala zbarví zahradu do ruda

Javor amurský (Acer ginnala) je maximálně 3-4 metry vysoký strom, pro který jsou charakteristické letorosty hnědočervené barvy. Jeho kůra je zpočátku úplně hladká a postupně se mění v rozbrázděnou. Nepravidelně pilovité listy se na podzim zbarvují do nádherné karmínově červené barvy. Tato dřevina je tolerantní vůči slabšímu přísušku a zasolené půdě.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nejvyšší je javor japonský

Velmi odolným druhem z čeledi javorovitých je javor japonský (Acer japonicum). Tento strom se perfektně hodí do středních až velkých zahrad. Pokud mu dopřejete vhodné podmínky, doroste do výšky úctyhodných pěti metrů. Můžete pod ním tedy pěstovat nejrůznější stínomilné rostliny. Mezi nejoblíbenější kultivary patří např. Vitifolium a Aconitifolium.

Máte na zahradě některý z druhů japonských javorů? Pokud ano, který?

Pokud jste se rozhodli přesadit javor z květináče na záhon, nezapomeňte vybrané místo důkladně odplevelit!
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články