Jaro je v plném proudu a je čas opečovat také skalničky, které po dlouhé zimě, i když nebyla nijak mrazivá, potřebují náš láskyplný dotek. Aby se jim u nás lépe bydlelo, je třeba upravit povrchovou drť jejich skalnatých záhonků a pročistit je od uhynulých rostlinek. Péče o skalku sice není náročná, nicméně v tomto období vyžaduje trochu našeho času a úsilí, aby byl výsledek letos opět dokonalý.
Urovnat kameny, vyplít plevel
Jarní práce na skalce v podstatě zahrnují řadu opravných, čisticích a zúrodňujících činností. Pakliže se naše zahrádka se skalkou nachází v oblasti, která i během letošní mírné zimy prošla mrazy a sněhovou pokrývkou, je pravděpodobné, že pokryv i uspořádání některých kamenů a záhonků se poněkud vychýlil ze svých původních pozic a mohl by tak narušit statiku i úrodnost skalky.
Proto je potřeba vrátit kameny do svých původních pozic, aby se nám během léta a prorůstání kořenů rostlin nezačaly nepěkně hroutit. Také poopravíme drť, která spočívá na záhoncích kvůli ochraně před vysycháním a povětrnostními vlivy, která během odpočinkového období často bývá narušena jak sněhem a mrazem, tak třeba i přebíhajícími kočkami nebo větrem.
Pokud jsme při zakládání skalky nevěnovali dostatečnou pozornost odplevelení podloží, i to se projeví během jarního období. Je proto potřeba veškeré vytrvalé či víceleté bylinky, které jsme však na záhonek nevysazovali, mechanicky odstranit dřív, než nasadí na květ a vysemení se. Některá semena mohou odpočívat v zemině i několik let a čekat na vhodné podmínky pro své vyklíčení.
Pohnojit jen minimálně
Přestože na trhu existuje velká řada dostupných syntetických hnojiv, nejlepším způsobem jak pohnojit svou zahrádku, včetně skalniček, je kompost. Mnoho druhů skalniček však ani žádné přihnojení nepotřebuje, neboť jsou přirozeně uzpůsobeny pro růst v nehostinném horském prostředí s minimálním množstvím substrátu a živin. Mezi takové patří třeba zmiňovaný netřesk, ale i další nekvetoucí druhy.
Přihnojení proto potřebují pouze některé druhy kvetoucích a choulostivějších rostlin. Ani ty však není dobré hnojit moc, mohli bychom je totiž rozmazlit. A rozmazlené rostliny, stejně jako lidé, bývají náchylnější k chorobám a navíc ztrácejí svůj přirozený vzhled. Totéž ostatně platí také o zálivce, jejíž množství a intenzita záleží na světelných podmínkách, ale i na druzích rostlin. V horách bývá nejvíce srážek právě během jara, a proto bychom i my svým miniaturním horským ekosystémům měli dopřát totéž. Nicméně během nadcházejícího léta už zálivka tak častá být nemusí a stačí skalce zhruba jednou do týdne, ale i méně často. Při zálivce se voda dostane do nejhlubších vrstev skalky, kde slouží jako zásobárna na velmi dlouhou dobu.