Jednoduché metody pro krásné růže. Tyhle recepty je ochrání před nemocemi a podpoří bohaté kvetení

                   

Říká se, že krásně kvetoucí růže bez chorob jsou chloubou každého zahradníka. A není se čemu divit, protože pěstování růží může ukrývat celou řadu problémů a komplikací. Je nutné dodat rostlině dostatečné množství živin pro bohaté kvetení, ale zároveň nesmíte zapomínat na ochranu před škůdci a chorobami. S tím vším mohou pomoci následující jednoduché metody, kdy využijete běžně dostupné věci z domácnosti.

Ochrana růží před mšicemi

  • 1 čajová lžička přípravku na mytí nádobí
  • 1 lžíce oleje
  • 1 prášek aspirinu
  • 1 l vody

Všechny ingredience smíchejte tak, aby se aspirin ve vodě důkladně rozpustil. Následně si vytvořte roztok s naředěním až do 1 litru vody. Dejte do rozprašovače a důkladně postříkejte růže. Pro maximální ochranu a preventivní působení proti mšicím se doporučuje ošetření opakovat zhruba jednou za 7 až 10 dní.

Boj proti škůdcům s pomocí přírodních nálevů

Pro ošetření růží před mšicemi i jinými škůdci nemusí být otázkou používání drastické a zdraví nebezpečné chemie. Velmi dobře poslouží nejrůznější roztoky, které si snadno vyrobíte z pohodlí domova. Nebojte se vyzkoušet více uvedených návodů, ať zjistíte, jaký z nich funguje nejlépe. Zároveň je potřeba myslet i na preventivní ošetření, aby se mšice znovu nevrátily. Důkladnou kontrolu si zaslouží hlavně mladé výhonky a poupata růží.

iZdroj fotografie: Canva

Mýdlový roztok proti mšicím

Nastrouhejte si zhruba 4 až 5 polévkových lžic pevného mýdla a dejte rozpustit do jednoho litru vody. Následně dejte směs do postřikovače a opět použijte pro ošetření růží. Postup opakujte jednou za dva týdny. Mýdlový roztok promění chutné růže v objekty, které mšice rozhodně lákat nebudou. Při výrobě přípravku však musíte použít obyčejné mýdlo na praní a ne žádné voňavé mýdlo.

iZdroj fotografie: Canva

Roztok k cibulových slupek

Další přírodní roztok pro ochranu růží získáte povařením obyčejném cibulových slupek. Budete potřebovat zhruba 200 gramů cibulových slupek, které zalijete horkou vodou a necháte luhovat na teplejším místě zhruba 5 dnů. Výsledný roztok přeceďte a použijte na růže, kde se mšice přímo vyskytují i na ty ostatní, kde bude sloužit jako prevence.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články