Jednoduché pěstování květů měsíčku, které budou nádhernou ozdobou vaší zahrady. Má skryté možnosti využití

                   

Měsíček lékařský je vskutku krásná letní rostlinka, kterou s největší pravděpodobností zná mnoho lidí. Méně z nich už však nejspíš ví také o jeho užitečných vlastnostech v domácím lékařství, kosmetice, a dokonce i v kuchyni. Jak se tedy o tento krásný kvítek starat tak, aby prosperoval a těšil vás nejen na pohled, ale také svým širokým využitím? Je to velmi jednoduché a stačí si zapamatovat pouze několik zásadních pravidel.

Měsíček lékařský v zahradě

Pro mnohé je tato rostlinka velmi dobře zapamatovatelná, protože její jasně žluté a oranžové květy jsou přímo pastvou pro oči. Také její pěstování je skutečně jednoduché, protože se jedná o opravdu velmi přizpůsobivou krásku. Lze ji totiž pěstovat jak na zahradním záhonku, tak v květináčích na balkoně. Kvete od léta až do prvních mrazíků a vydrží ledasco.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tato krásná jednoletá rostlinka si totiž potrpí pouze na sluníčko, na kterém se jí bude velmi dobře dařit a poroste do krásy. Snese také stinnější zákoutí, kde však její květy nezískají tak zářivou a jasnou barvu. Co se týče zálivky, v období sucha je dobré jí dopřát pravidelnou porci vláhy, avšak přežije i pár dnů sucha v případě, že na ni například zapomenete. Pokud chcete, aby hezky kvetla, je důležité ji vždy zbavovat starých a uschlých květů, místo kterých rychle nahodí nové.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Není rovněž náročná ani na půdu, v němž ji budete mít, lépe však prosperuje ve vzdušném a prokypřeném prostředí, které pravidelně zbavujete plevelu. Díky svým vlastnostem se dokonale hodí například jako sousední rostlinka vedle brambor nebo rajčat, na které má příznivý vliv. Odpuzuje totiž mšice, mravence, háďátka a svilušky, avšak poradí si i s plísněmi půdy.

Široké využití měsíčku lékařského

Měsíček lékařský je nejen opravdu krásnou a skvostnou rostlinkou, má ale také hned celou řadu výhod, pro které se vyplatí ji mít doma. Kromě již zmíněných pozitiv při pěstování zeleniny je také skvělým pomocníkem v domácí lékárničce, kosmetice, a dokonce i v kuchyni. Díky vysokému obsahu vitamínů a různých prospěšných látek může být skutečně velmi nápomocná.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Měsíček v lékárničce

Velmi dobře totiž působí na hojící se rány, které krásně vyčistí a zacelí, a je vhodná při žaludečních potížích a zánětu močového měchýře. Zmírňuje také kašel i příznaky astmatu, uklidňuje podrážděnou kůži a uvolní také bolesti gynekologického rázu. Hodí se tak například jako první pomoc při popálení, bodnutí hmyzu, zapařeninách, plísních, otocích a podlitinách atd.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podávat se může hned v několika formách – od mastiček a krémů až po tinktury, olej a kapky pro vnitřní užití. Používat se může také jako čerstvě utržená hlavička květu či v sušené podobě. Uvařit si z ní můžete i čaj nebo si tuto rostlinku v sušené formě můžete přidat do koupele, která uvolní svaly a zmírní příznaky stresu, únavy a vyčerpání.

Zázrak v kosmetice

Také v kosmetice se jedná o velmi účinného bojovníka proti podrážděné, suché či popraskané kůži. Zmírňuje také křečové žíly a zjemňuje celkový stav pokožky. Podle libosti si můžete vyrobit poctivý domácí krém, mast, olej nebo bylinkový peeling či tinkturu, kterou stačí pravidelně nanášet na pokožku mírným vmasírováváním.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomocník i v kuchyni

V kuchyni se měsíček lékařský využívá především díky své mírně ostré chuti, která se dokonale hodí k úpravě a dochucování jídel. Umí také pokrmy skvěle obarvit, což ocení nejčastěji děti. Můžete ho použít jak na maso, tak na rýži či brambory a hodí se i jako doplněk k zeleninovým salátům či na ozdobu dortů, koláčů a moučníků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články