Jednoduchý návod na pěstování bonsaje ze semene zvládne naprosto každý

                   

Bonsaje jsou původní a tradiční asijské stromky, které se ve většině případů vyznačují velmi malým až zakrslým vzrůstem se širším kmínkem. Tyto stromky jsou v Asii často také předávány z generace na generaci a jejich pěstování má pro tamější lidi svůj osobitý význam. Po světě se dále tato rostlinka znatelně rozšířila díky svému nadčasovému designu, který dokonale doplní domácnost jak vevnitř, tak i zvenčí, například na zahradě nebo terase. Jak ale takový bonsaj pěstovat a správně se o něj starat, aby nestrádal? Návod je jednodušší, než se zdá.

Několik možností pěstování

Pokud se rozhodnete mít doma svůj vlastní bonsaj, čeká vás důležité rozhodnutí, a to výběr konkrétního druhu stromku. Ten by se měl totiž primárně odvíjet od podmínek, které mu můžete zajistit. Mluvíme tedy o množství světla, zálivky a dalších faktorů, které jsou pro prosperitu jednotlivých druhů nesmírně důležité. S tím se také pojí otázka, jak se tuto krásnou rostlinku rozhodnete pěstovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nabízené možnosti jsou více méně tři, a to, že si jednoduše koupíte malý bonsaj, o který se budete náležitě starat, nebo si tento stromeček můžete také zasadit a sledovat celý jeho vývoj zcela od počátku. Důležitou zmínkou u tohoto druhu pořízení bonsaje je to, že se jedná o velmi zdlouhavý běh na dlouhou trať. Klíčení a růst bonsaje ze semínka totiž může trvat zhruba 3-5 let, podle konkrétních podmínek. Také je zde možnost, že se toto pěstování vůbec nezdaří, a semínko vám nevzejde.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud tedy nechcete utrácet spoustu peněz za malý bonsaj a zároveň nechcete čekat na jeho vyklíčení, nabízí se zde ještě třetí varianta a ta by se jednoduše dala nazvat improvizací. Stačí totiž, když si v zahrádkářství nebo například hobbymarketu koupíte jednoduchý malý stromek, podle vlastního uvážení. Jednat se může jak o jehličnaté, tak listnaté nebo kvetoucí stromky. Ideálně se hodí například borovice, lípa, javor, habr, šeřík, azalek, fuchsie nebo jalovec.

Styling bonsaje

Pokud tedy máte vybraného vašeho favorita, může začít druhý, rovněž velmi důležitý krok, kterým je tvarování. V podstatě se jedná o zastřižení celého stromku a jeho větví do vámi požadovaného tvaru. Pozor však na nechtěné ušmiknutí větvičky, která poté dorůstá velmi pomalu, nebo vůbec. Když máte hotovo, můžete stromek již nechat být, nebo můžete použít jemné ohýbací drátky, které jednoduše ovinete kolem kmínku a větviček rostliny, čímž určíte jejich směr a tvar růstu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Správná starostlivost

Ať už máte bonsaj koupený, vypěstovaný ze semínka nebo improvizovaný, důležitá je vždy správná starostlivost o tuto rostlinku. Velmi zásadní e pro ni výběr správného květináče, který by neměl být příliš velký, a měl by být spíše mělčího typu. Jedná se o to, že u bonsaje znatelně vyčnívá jeho kmínek a schovaný pod zemí je pouze kořenový základ. Pro ten je však potřeba pravidelná zálivka. V květináči jsou nutností dírky, kterými může nadbytečná voda odtékat pryč a nedojde tak k zahnívání kořenů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další velmi důležitou věcí pro úspěšný růst bonsaje je slunečné místo, na kterém by tato exotická rostlinka měla převážně pobývat. Dopřejte jí tedy místo například u jižního okna, kam po většinu dne dopadají sluneční paprsky, nejedná se však o agresivní přímé slunce, které by ji mohlo spálit. S tím se také pojí důležité varování. Pozor na průvan. Ten by rostlinku mohl velmi poškodit, nebo dokonce zahubit. Stačí když si prostě jednoduše představíte podnební podmínky v Asii, a zkusíte je napodobit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články