Rada odborníka: Ostříhejte právě teď své hortenzie tímto způsobem, jinak se připravíte o nálož květů během sezóny

                   

Půvabná hortenzie může ozdobit každou zahradu. Ale aby keř vypadal vždy esteticky a atraktivně, je třeba ho správně prořezat. V ideálním případě je nutné provést střihy dva – na jaře a na podzim. A jak se od sebe tyto dvě metody liší a na co při nich dát pozor, abyste se nechtěně nepřipravili o všechny květy? Musíte především odlišit, zda na zahradě máte hortenzie kvetoucí na starém dřevě nebo ty kvetoucí na mladém dřevě.

Hortenzie kvetoucí na starém dřevě

Pro začátek si musíte prověřit, které druhy hortenzií doma máte. Pokud u vás roste například hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia), hortenzie pilovitá (Hydrangea serrata) nebo hortenzie Sargentova (Hydrangea sargentii), pak máte druhy kvetoucí na starém dřevě a s těmi je třeba při jarním řezu zacházet velmi opatrně. Na květ už totiž založily v předchozím roce.

Čas na jejich ostříhání máte asi do poloviny května. A na co si dát pozor? Zaměřte se na tzv. sanitární čištění, což není nic jiného než odstranění starých a poškozených výhonků a samozřejmě také loňských suchých květenství, pokud na keřích ještě jsou. V této době je možné také prosvětlit korunu tím, že se zbavíte větví, které rostou dovnitř. Radikálnější zmlazovací řez je doporučován jen pro stárnoucí nebo silně poškozené keře, u kterých vám nebude vadit, že letos nepokvetou.

Podzimní řez hortenzií

Správně provedený podzimní řez se u těchto hortenzií provádí poměrně brzy, protože rostliny začnou velmi rychle nasazovat nová poupata. Ideální čas je tedy ve chvíli, kdy vaše okrasné keře odkvetou. A to i s tím vědomím, že i odkvetlé květy dokážou zahradu velmi pěkně dekorovat. Ale nebojte se – o jedinečný dojem nepřijdete. Na podzim totiž listy hortenzií změní barvu a rostliny tak budou stejně krásné a okouzlující jako v létě.

iZdroj fotografie: Flickr

Hortenzie kvetoucí na mladém dřevě

Existují ovšem i druhy, které vykvétají až na výhonech, které vyrostly letos. Jde například o hortenzii latnatou (Hydrangea Paniculata) nebo hortenzii stromkovitou (Hydrangea arborescens). U těch se naopak většího střihu bát nemusíte, květů se dočkáte i tak. A jak si počínat? Své okrasné keře řežte tak, aby vytvořily úhledný polokulovitý tvar. Následně u něj seřízněte vnější výhony. Měly by být minimálně o dvě očka kratší než ty, které vyrůstají ze středu koruny.

Ideálně veďte jejich řez na 3 až 4 očka. Teplota vzduchu během podzimního střihu hortenzií období by měla být asi 5 až 10 stupňů. Obvykle jde o období mezi začátkem a koncem října. Pokud se rozhodnete stříhat i hortenzie kvetoucí na starém dřevě, pak by teplota vzduchu měla být o něco vyšší, aby nenachladly. V takovém případě by se rány mnohem pomaleji hojily a celou rostlinu by to mohlo nenávratně poškodit.

Co ještě vědět o řezu hortenzií

Čím studenější je oblast, ve které bydlíte, tím opatrnější a časnější by mělo být prořezávání hortenzií na podzim. Většina hortenzií totiž nemá ráda silné mrazy a nízké teploty mohou tudíž čerstvě sestřižené větve opravdu nehezky poškodit. To platí zejména pro hortenzii velkolistou, která je ze všech hortenzií pěstovaných u nás nejvíce teplomilná. Zbývající druhy bývají relativně mrazuvzdorné, takže se o jejich zdraví bát nemusíte.

Jaké okrasné keře pěstujete na zahradě vy?

Udělejte si jasno ohledně péče o jednotlivé druhy hortenzií jednou provždy. Je to opravdu snadné
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články