Kompletní manuál pro péči o růže. Řiďte se jím a pokvetou bohatě jako ještě nikdy

                   

Tyto půvabné a aromatické krásky s oblibou pěstovaly už naše babičky. Ale i dnes mají růže na našich zahradách nezastupitelné místo. Ne vždy se jim však daří tak, jak bychom chtěli. A přitom si za většinu problémů můžeme sami. Stačí podcenit kupříkladu závlahu nebo hnojení a na potíže je zaděláno. Co si tedy pohlídat?

Hnojení růží je věda, řiďte se jejich aktuálním stavem

Růže jsou na živiny všeobecně velmi náročné, v průběhu svého růstu však potřebují rozdílné složení výživových přípravků. Zatímco během fáze rychlého nárůstu rostlinné hmoty dávají přednost dusíku, později upřednostňují fosfor a draslík. Pokud nechcete v tomto ohledu spoléhat na úzce zaměřená hnojiva z obchodů, pak si připravte svoje vlastní.

iZdroj fotografie: Pixabay

Začněte kávovou sedlinou a pokračujte rybími kostmi

Než se na růžích objeví první poupata, potřebují zejména dusík. Vyhovovat jim tedy bude kávová sedlina, která obsahuje kromě tohoto prvku i vitamíny skupiny B, mangan, draslík a hořčík. Pokud nemáte kávu po ruce, můžete vsadit i na slepičí hnůj. Ale dejte pozor na to, aby byl dostatečně vyzrálý, jinak by snadno mohl poškodit citlivé kořeny vašich květin.

Zákvas ze slepičího hnoje si naštěstí vyrobíte snadno. Jednoduše ho zalijte vodou v poměru 1 : 1 (množství je přibližné, musí být zcela ponořený) a nechte pod víkem dva týdny kvasit. Pokud spěcháte, bude vám stačit i deset dní. Nakonec vše přeceďte a nařeďte v poměru 1 : 5. Získáte skvělé hnojivo pro růže plné dusíku. Jakmile ovšem začnou kvést, musíte je hnojit jinak.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dbejte na dostatek fosforu, pro květy je nezbytný

Skvělým zdrojem fosforu jsou zejména ryby. Možností existuje několik – zatímco někdo zakopává k růžím celé kusy rybích těl, jiný spaluje jejich kosti (společně s dřevěným uhlím) a hnojí růže takto. Skvěle vám poslouží i dřevěný popel. Používejte zejména ten z tvrdého dřeva (topol, buk a samozřejmě dub).

Ten vám totiž může nabídnout poměrně vysoké pH s hodnotou 12–13. Měkké dřevo má hodnotu jen kolem 10. A jaké živiny v popelu najdete? Zejména draslík, hořčík, fosfor a vápník. A stejně dobře vám v tomto ohledu pomohou i banánové slupky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kvetou-li růže málo, použijte železo

Někdy se však může stát, že ani výše zmíněné rady k bohatšímu kvetení nepovedou. Pak nám nezbude nic jiného, než vsadit na moudrost zkušených zahrádkářů. Ti říkají, že růže milují také železo. A jak jim ho dodat? Vhoďte do hrnce několik rezavých hřebíků a vodu přiveďte k varu. Nechte vychladnout a růže zalijte. Stačí jedenkrát za měsíc a uvidíte, jak se jim bude dařit.

Jak je to se správnou závlahou růží

Tyto královny květin všeobecně potřebují velké množství vody, ovšem je nutné během zálivky odlišovat požadavky jednotlivých kusů. A čím se řídit? Čím je růže starší, tím více závlahy potřebuje – a naopak. Mladé kusy byste mohli snadno přemokřit, vzrostlejší zase potřebují větší dávku vody, která pronikne až k hluboko uloženým kořenům. Dbejte na to, aby se kapky vody nedostaly na listy, a půdu na záhonku pečlivě kypřete.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při výsadbě růží vsaďte na trik s epsomskou solí

Tohoto minerálu si ceníme zejména kvůli vysokému obsahu hořčíku. Proto si epsomskou sůl přidáváme do koupele a dopřáváme si dvacetiminutové koupele určené pro regeneraci svalů a šlach. Ovšem na hořčík nedají dopustit ani mladé růže. Nasypejte proto trochu soli do výsadbové jamky a teprve poté svěřte zemi sazeničky. Uvidíte, jak rychle zakoření. Později můžete tři až čtyři hrsti rozsypat okolo vzrostlých keřů. Jednou ročně to stačí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na mšice platí česnek i žluté stuhy

Také se až příliš často potýkáte s mšicemi? Pak byste měli vědět, že tento nepříjemný savý hmyz odpuzuje česnek. A to třeba i ten okrasný. Vysázejte ho proto do blízkosti růží jako biologickou ochranu. Na mšice, které přes ni přesto proniknou, platí slunéčka sedmitečná. Ta na růže přilákáte za pomoci obyčejné žluté stuhy. Přivažte ji na stonky a uvidíte, že se mšice brzy před těmito obávanými predátory roztřesou strachy.

U růží dbejte i na správný střih
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články