Kovový kbelík s patinou stylově dozdobí vaši rustikální zahradu

                   

Vintage styl je v módě a čím déle, tím oblíbenější. A není divu, vsází totiž na prostý a efektní venkovský styl statků a chalup z doby před několika sty lety. Tato móda se netýká jen interiérů postmoderních pražských bytů, ale je více než vhodný právě pro dekoraci zahrádek a teras, zejména ve venkovském prostředí, odkud tento styl původně vzešel.

K vytvoření vintage dekorace není potřeba nic kupovat. Stačí trocha barvy, štětec a brusný papír. S touto svatou trojicí uděláte doslova zázraky. Dnes vám ukážeme, jak obyčejný plechový kbelík nebo plechovku od konzervy proměnit ve stylový designový kousek, který může sloužit třeba jako květináč.

Použít lze starý i nový plecháč

K výrobě patinovaného vintage kbelíku budeme potřebovat kbelík nebo plechovku, bez ohledu na stáří. Může být starý a ošlehaný větrem nebo i nový pozinkovaný. Jen u toho starého dbejte na to, aby nebyl příliš děravý. Ačkoliv i takové se s trochou kreativity nechají oživit. Ale o tom jindy.

Kromě kbelíku budeme potřebovat brusný papír, modrý (nebo jinak barevný), hnědý a černý balakryl nebo jinou barvu na kov a natírací štětku. Kromě toho také smetáček a kus placaté kuchyňské houbičky.

Povrch kbelíku je třeba nejprve důkladně očistit a zdrsnit. Pokud je starý, odstraníme zaschlé nánosy prachu a jiné nečistoty. Pokud je nový, musíme zdrsnit lesklý pozinkovaný povrch. K oběma účelům použijeme brusný papír nebo brusnou houbu, případně i jemnější ocelový kartáč. Podle toho, co zrovna máme po ruce. V každém případě je potřeba povrch kbelíku co nejvíce zdrsnit a zbrázdit.

Patinu vytvoříme vymýváním

Před natíráním ještě pomocí košťátka odstraníme zbytky po broušení a pečlivě kbelík natřeme modrou barvou. Není třeba se snažit o dokonalý nátěr, žádoucí jsou spíše viditelné tahy štětcem. Poté opatrně černou barvou obtáhneme vrchní okraj kbelíku. Poté, co modrá barva zaschne, naneseme další vrstvu, tentokráte hnědou. Tu už ale zaschnout nenecháme, nýbrž navlhčenou houbičkou rovnoměrně vymýváme pryč. Tím vznikne kýžená patina. A máme hotovo. Po zaschnutí kbelík můžeme vložit jiný květináč s květinou a postavit jej na terasu vedle lavičky, kterou zpracujeme podobným způsobem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články