Krásnou zahradu s letničkami zvládne vybudovat i začátečník

                   

Sluneční paprsky začínají ťukat na okenní tabulky a vytahují nás za nos pomalu do zahrádky. Mezi vším čištěním, uklízením a okopáváním se pomalu rozhodujeme, kterými rostlinkami letos zabydlíme své záhonky a zahradní zákoutí. Ať už chcete pěstovat zeleninu nebo bylinky, nezapomeňte vyhradit kus zahrady také pro okrasné letničky. Zaplní váš život barvami a přitom se s nimi příliš nenatrápíte.

Okrasné i užitečné rostliny z teplých krajů

Letničky, nebo lépe jednoletky, jsou rostliny venkovní, které kvetou pouze jedno léto a napřesrok je musíme vysazovat znovu. V českých luzích a hájích často formou jednoletek pěstujeme teplomilné rostliny ze subtropického pásu, které ve své domovině rostou vytrvale, ale nepřežijí mrazivou zimu.

Tímto způsobem si můžeme vypěstovat nejenom nádherné okrasné květiny, ale také cizokrajné léčivé rostliny. Na letničkách obecně je skvělé to, že většinou nevyžadují žádnou přílišnou péči, protože v zahradě beztak nijak dlouho nepřežijí. 🙂

Vybíráme podle výšky i barev

Výsadba letniček je téměř čistě designérská práce. Přesto je však třeba vzít při výsadbě v úvahu několik dalších praktických faktorů. V některých případech je třeba zohlednit světelnost stanoviště a a úrodnost půdy, do níž budeme rostliny sázet. Jiným druhům rostlin se povede dobře v polostínu a vlhké půdě a jiným ve slunné, vyprahlé zahradě.

Pro umístění jednotlivých druhů na záhonky je třeba vzít v úvahu také výslednou výšku jednotlivých rostlin, abychom těmi vyššími nezastínili ty nižší. Obecně je dobré ty vysoké umisťovat do pozadí a ty nízké úplně dopředu, aby si vzájemně nestínily. Pakliže je zákon kruhového tvaru, dominantu umisťujeme do jeho středu. Toto je obzvláště efektní záhonový design.

Mimoto je dobré rostliny sladit délkou období květu. Některé kvetou pár měsíců a jiné vytrvale od jara do prvních mrazů. S tímto faktem si můžete různě hrát. Buďto sladit dobu květu celého záhonu, nebo případně vytvořit střídavě vykvétající a uvadající skupinky.

Prostor ke kreativitě poskytuje také barevné a/nebo tvarové sladění květů nebo jejich geometrické uspořádání do nejrůznějších tvarů. Fantazii se meze nekladou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články