Křemelina na zahradě: K plnému květu pomůže především narcisům a tulipánům

Křemelina je pro okrasnou i užitkovou zahradu doslova zázrakem. Dokáže podpořit růst všech rostlin i jejich vitalitu.

Jak a čím hnojit pozdní narcisy na jaře, aby nádherně vykvetly i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Křemelina, získávaná ze zkamenělých zbytků jednobuněčných řas zvaných diatomy (proto se jí také někdy říká diatomitová zemina nebo diatomit, jak uvádí web Bylinkovo), je porézní materiál, který se po jemném rozemletí stane snadno použitelným práškem opravdu bohatým na živiny. Po zapracování do půdy postupně uvolňuje důležité prvky, vyživuje kořeny a stimuluje bohaté kvetení a plození rostlin.

Využití síly křemíku

Křemelina je bohatá na křemík, minerál, o kterém je známo, že zlepšuje růst a zdraví rostlin. Poskytuje ochranu rostlinným buňkám a zvyšuje jejich odolnost vůči stresovým podmínkám, jako je sucho nebo výkyvy teplot – a to je přesně to, k čemu na jaře dochází a kvůli čemuž mnohdy cibuloviny nekvetou tak hojně, jak byste si nejspíš představovali.

Pokud se chcete letos těšit z opravdu krásných květů těchto jarních cibulovin, musíte pro to něco udělat. Správná výživa je základem.

Výkonná křemelina zvýší úrodu brambor, stačí ji přimíchat do země

Kromě toho stimuluje obranné mechanismy rostlin a pomáhá jim bránit se infekcím a škůdcům, jak uvádí stránky Svařované-Pletivo. Aplikace je přitom velmi snadná. Stačí ke každé rostlině nasypat asi 5 gramů tohoto hnojiva (jde asi o jednu čajovou lžičku) a důkladně zalít. Nic jiného opravdu není třeba. Dříve jsem křemelinu do půdy zapracovávala, ale skvěle funguje i bez tohoto kroku. Takže pokud se s tím nechcete zdržovat, pak určitě nemusíte. A skvěle prý funguje i proti slimákům – to však vyzkoušeno nemám. Mně proti nim stačí podrcené vaječné skořápky.

Vylepšete svou zahradu, ochraňte své blízké

Kromě přínosů pro rostliny ovšem slouží křemelina i jako přírodní odpuzovač klíšťat, který udržuje vaši zahradu a vaše blízké v bezpečí. Směs jednoduše rozptýlíte po zahradě a rovnoměrně ji rozprostřete pomocí hrábí.

Pokud chcete mít na jaře krásně rozkvetlé záhony plné barevných jarních cibulovin, dopřejte jim několik lžic křemeliny. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud chcete mít na jaře krásně rozkvetlé záhony plné barevných jarních cibulovin, dopřejte jim několik lžic křemeliny

Soustřeďte se především na místa, kde často pobýváte, nebo kde si hrají děti. Pak už jen stačí tuto ochranu každý měsíc (nebo po každém vydatnějším dešti) obnovit a s klíšťaty si už nikdy nebudete dělat hlavu. Více o této zajímavé metodě napsali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.

Jak využíváte křemelinu na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články