Krtky z vaší zahrady spolehlivě odeženou správná strašidla

                   

Zahrádkářská sezóna je v plném proudu. Sluníčko ukazuje teplé paprsky a vytahuje z půdy první klíčky, ale i krtčí fousky. Jak se zbavit chlupatých potvůrek, které rozrývají trávníky a okusují čerstvě klíčící rostlinky, a přitom je nepřipravit o jejich zákonem chráněný život?

Krtek je chráněný – a užitečný

Fyzickou likvidaci krtků přímo zakazuje zákon pod hrozbou pokuty od veterinární správy ve výši až 50 000 korun. V zásadě se totiž jedná o tvora užitečného. Svou činností totiž skvěle kypří a provzdušňuje půdu, která je pak mnohem úrodnější. Také se živí hmyzem, takže ho na zahradě pak nebude tolik a půda z jeho krtinců je skvělá pro předpěstování sazenic, či přímo do záhonu. Obvykle bývá prosta veškerých zárodků plevele, což je takový malý bonus navíc.

Někoho však krtek trápí tím, že rozrývá zahrádku. To může jen zahrádkář sám, a tak pokud už se ho rozhodne zbavit, je dobré to udělat nějakou humánní a přátelskou metodou. Nejlépe se daří za dodržování preventivních opatření, která sestávají zejména z pravidelného sekání trávy. Krtci mají rádi neudržovaný terén a navíc nesnášejí hluk. Pokud jim navíc neposkytnete sladkou hostinu v podobě opadaného ovoce ze stromů a úkryt pod kompostem, máte v podstatě vyhráno.

Krtci se bojí strašidel

Nejenom lidi, ale také krtci mají strach. A ten v nich často vyvolávají hluky nebo pachy. Když se některé z nich budou na zahradě vyskytovat, krtek raději půjde o dům dál. Pokud jste si proto jistí, že nechcete chovat jednoho z těchto užitečných a stále vzácnějších kamarádů, máte na výběr z několika opatření, která proti jejich přítomnosti můžete přijmout.

Protože nesnáší zápach, je snadné ho odehnat pomocí něčeho, co mu zrovna nevoní. Často se používá benzín nebo naftalín, ale ty jsou nebezpečné pro přírodu a navíc snadno vybuchují a hoří. Proto je lepší použít některou silně aromatickou rostlinu, jako je afrikán, řebčík, laskavec nebo česnek. Krtci je nemají rádi.

Hluk a pasti

Pravidelný a často se vyskytující hluk je také něco, co krtkovo pohodlí nijak zvlášť nezvýší. Pokud budete často pracovat na zahrádce, sekat trávu, budou kolem vás pobíhat děti a štěkající psi, budete pro krtka zatraceně nepříjemní sousedi. Navíc můžete použít různé druhy plašičů, jako jsou ultrazvukové plašiče, větrníky, železné trubky či různá vibrační zařízení. Doma na koleni můžete vyrobit větrníček z PET lahve, který produkuje hluk a vibrace, které se přes podstavec přenášejí do země.

Nakonec ještě zmíníme pasti, které jsou nejúčinnějším způsobem, jak se krtka zbavit. Trubka se sklopkou vložená do chodbičky, kterou předem trochu poničíte, aby ji krtek musel jít opravit, může být velmi efektivním řešením. Nesahejte na pasti ale holou rukou, krtci poznají váš čich a nebudou pasti věřit. A pokud se krtek chytí, vložte ho do kbelíku a odvezte někam daleko od vaší zahrádky, kde si udělá svůj nový domov.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články