Jak, čím a kdy hnojit trávník? Dopřejte mu kvalitní doping a poroste jako divý. Bude chloubou vašeho domu či chalupy

                   

Hezky zelený, hustý a zdravý trávník je pravděpodobně chloubou každého zahrádkáře. Pokud je navíc i rovnoměrně zastřižený jedná se o skutečnou trefu do černého. Aby však takový byl, je potřeba se o něj pravidelně starat a věnovat mu péči, kterou potřebuje. K té patří mimo jiné pravidelná zálivka, sečení a také hnojení. Tyto tři věci jsou však naprostým základem zdravého a jasně zeleného travního porostu.

Hezký trávník, chlouba všech zahrádkářů

Nejspíše každý majitel trávníku by si přál, aby byl ten jeho krásně zelený, hustý a především zdravý. Vedle domku tak působí přímo neodolatelně a vytváří dokonalý dojem. Jenže aby tak vypadal, je potřeba mu dodávat pravidelnou péči a starostlivost. K té se neodmyslitelně řadí zalévání, zastřihávání a hnojení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

U zálivky je velmi důležité dbát na její pravidelnost a také na množství použité vody. Málo vody by totiž mohlo vést k uschnutí a nadměrné množství také není nejideálnější. Rovněž je důležité dbát na dobu, kdy zaléváte. V létě je totiž lepší nechat zálivku na večer, nebo v brzkých ranních hodinách, kdy mokrou trávu nemůže spálit slunce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zastřihávání záleží především na vás a vaší preferenci. Doporučuje se však, nenechávat trávník přerůstat, ale naopak nechat trávu i lehce obměnit a nestříhat okamžitě po dosažení několika milimetrů. Co se poté týče hnojení, jedná se o komplexní činnost, která se skládá z několika kroků a důležitých faktorů, které jsou pro úspěch trávníku nezbytné.

Kdy je nejlepší čas na hnojení?

Prvním z těchto faktorů je doba hnojení. To se obecně doporučuje provádět přibližně 3krát za rok. Poprvé je nejlepší hnojit na jaře, koncem března nebo začátkem dubna, a to po prvním sečení. Toto hnojení tak dodá trávníku potřebné živiny a energii na start po zimě. Další dávku hnojiva poté naplánujte zhruba na červen, kdy je trávník v nejsilnějším vegetačním období a roste poměrně rychle. Aby však tráva byla hustá, výrazná a jednotlivá stébla pevná, je potřebná dávka živin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Naposled hnojte před začátkem podzimu, přibližně v polovině srpna. Tato dávka dodá trávníku potřebný obsah živin a vitamínů, který před zimní pauzou v růstu potřebuje. Pozdější hnojení by však mohlo způsobit nadměrný růst travního porostu a k ztrátě jeho odolnosti vůči chorobám, škůdcům a mrazu.

I hnojení má svá pravidla

Kromě počtu hnojení existuje také pravidlo, kdy přesně je nejlepší tento úkon provádět. Ideálně tedy tehdy, když je trávník posečený, a také v den, kdy příliš nepálí sluníčko. Nejlépe tak pár dnů po dešti nebo zálivce, kdy jsou stébla již suchá, ale půda zůstává mírně vlhká. Mokrý trávník by totiž hnojivo mohlo velmi snadno spálit, a napáchat tak více škody než užitku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak správně hnojit trávník

Pokud tedy splňujete veškeré podmínky potřebné pro úspěšné hnojení, můžete se do toho pustit. Vyberte správné hnojivo a podle instrukcí na jeho obalu jej nařeďte a připravte k použití. Poté můžete nanášet přímo na trávník. Je však důležité provádět hnojení opatrně, a především rovnoměrně a v přesně daném množství.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud totiž zvolíte menší dávku hnojiva, nemusela by stačit a její účinnost by se tímto znatelně snížila. Pokud naopak trávník přehnojíte, může dojít k tomu, že se jednotlivé části vlivem příliš vysokého obsahu živin jednoduše spálí a z hezkého travního porostu vám nezbude nic než vypelichaná travnatá plocha, která skutečně nevypadá dobře.

Čím je nelepší hnojit?

K hnojení trávníku jsou běžně používána především minerální a organická hnojiva, která jsou na trhu v dostání hned v několika podobách. Sehnat je tak například můžete jako rozpustný i nerozpustný prášek, granule nebo nejrůznější postřiky a jiné kapaliny. Na výběr je také mezi dlouhotrvajícím hnojivem a hnojivem s rychlým nástupem účinku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Některá hnojiva rovněž obsahují látky, které brání růstu mechu a jiných nežádoucích plevelů a rovněž takové, které mají přirozený odpuzující účinek pro hmyz a nejrůznější škůdce, kteří by mohli trávník poškodit. Výběr je tak skutečně pestrý a mnohoúčelový. Záleží tedy pouze na vás, jakou máte o svém trávníku představu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články