Mazané způsoby, jak pěstovat nejkrásnější růže v ulici. Kdo je nezná, tak neví o jakou parádu přichází

                   

Pokud jim nedopřejete to správné místo a péči, pak vás svými květy dozajista neoslní. Ne vždy je to však tak jednoduché, jak se to na první pohled může zdát. Důležitá je výsadba a dobře nastavený režim hnojení. A samozřejmě i perfektně vedený řez v tom správném období. Na co se zaměřit především?

Výsadba a zálivka jako základní kameny úspěchu

Máte-li růže roubované, pak se ujistěte, že je jejich roub při výsadbě umístěn asi 3–5 centimetrů nad zemí. Jestliže ho omylem zasypete hlínou, růže velmi brzy uhyne. A nezapomeňte ani na správnou zálivku. Půdu prokypřete a hojně zavlažujte. Jedině tak budou keře správně prospívat.

iZdroj fotografie: Pxhere

Kdy a jak růže řezat? Na podzim to není

Trpělivě čekáme, než konečně odkvetou, abychom je ihned poté zkrátili nůžkami. To však není ten správný postup. Růže tak vlastně připravujeme o část živin, které si uschovaly na zimu. Mnohem lepší je jarní řez, během něhož nejdříve odstraníme všechny zmrzlé a poškozené výhony a další výhonky zkrátíme asi o třetinu.

Řez vedeme 3–5 mm nad pupenem v úhlu 45 °C, a to vždy směrem ven z keře. A vyvarujte se také odstraňování listů. Rostlina sama dobře ví, jak dlouho si je ještě musí ponechat, aby z nich získala maximum živin. Nebuďte netrpěliví a nechte přírodu, ať si se vším poradí sama. Odměnou vám budou zdravé a dobře vzrostlé keře.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak je to s řezem mladých růží

Všeobecně platí, že během prvního roku po výsadbě bychom si keříků neměli vůbec všímat. Jestliže je ovšem přesto chcete zkrátit nebo zredukovat množství květů, odstřihněte jen samotná poupata a stonek ponechte co nejvyšší. V dalších letech budete díky tomuto triku mít na zahradě opravdu bohatě kvetoucí růžové keře.

Na poslední hnojení je čas uprostřed léta

I když chceme svým růžím dopřát maximum živin, neměli bychom to s nimi přehánět. Zejména dusík může mít neblahý vliv na vyzrávání pletiv před zimou. Poslední hnojení tak růžím dopřejte v polovině srpna a poté je už nechte odpočívat. Vyplatí se to.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jak na správnou péči během zimy

Než udeří první mrazy, zahrňte růže asi do výšky 20–30 centimetrů dobře vyzrálým kompostem (nikdy ne rašelinou). Zabráníte tak jejich předčasnému narašení během jara. Bohužel právě to je mnohdy dokáže poškodit více, než všechny zimní měsíce dohromady. Kryt odstraňte až ve chvíli, kdy nebudou hrozit holomrazy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články