Million Bells aneb rozezvoňte svou zahradu květinovou zvonkohrou

                   

Milujete květy a barvy? Pak rozhodně vsaďte na květinu million bells (Calibrachoa), která přinese do vaší zahrady nebývalou pestrost a záplavu květů. Jak už sám název vypovídá, „miliony zvonků“ rozehrají ten nejkrásnější barevný part na vaší zahradě. Million bells vzdáleně připomínají petúnie a v oblibě je mají majitelé chat a středisek v podhorských oblastech Alp, kde zdobí balkony a restaurační terasy.

Oblíbené převisy na balkóny

Aby ne, million bells jsou pro svou krásu a hojnost květů totiž velmi fotogenické a dobře vyniknou ve spojení s lidovou architekturou a rustikálním stylem. Hodí se do širokých keramických truhlíků a závěsných nádob, protože tvoří bohaté a dlouhé převisy s mnoha květy ve tvaru větších zvonků. Navíc jsou odolné vůči povětrnostním podmínkám, odolávají větru a dešti, jsou tak ideální na balkony, terasy, ale i okenní parapety od druhé poloviny května do října.

Zvonkům svědčí dostatek slunce

Million bells jsou ideální pro naše prostředí, protože jim vyhovují slunná stanoviště a průměrné teploty do 24°C. Vysazují se až v druhé polovině května po mrazivých mužích a vydrží do prvních podzimních mrazíků. Pro jejich omlazení se doporučuje zkrátit převisy v průběhu léta na 30 cm, poté nasadí opět květy. Jsou snadné na údržbu, protože květy odpadávají samy, ale vyžadují pravidelnou zálivku, optimálně v brzkých ranních nebo večerních hodinách. Nesvědčí jim přílišné sucho ani přemokření.

Od žluté po fialovou

Výsadba probíhá v průběhu května do venkovních nádob do substrátu pro petúnie a surfinie, případně smíchejte:

  • zeminu
  • kompost
  • a písek (v poměru 2:1:1).

Hnojení provádějte pravidelně, při nedostatku živin hrozí million bells zežloutnutí a opadávání listů. A jaké barvy vybrat? U million bells neexistuje omezení v podobě oranžové jako u petúnií a můžete si tak vybrat z celé barevné palety od bílé po žlutou, růžovou, červenou, modrou a fialovou barvu. Pro zpestření lze visící nádoby ozvláštnit pestrobarevnými odrůdami.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články