Milované i zatracované túje: Zjistěte, jak na ně

                   

Jedni na ně nedají dopustit, protože dopřávají zahradě soukromí a klid, zamezují nechtěným pohledům z ulice nebo z okolních zahrad nebo jako solitér zdobí trávník. Druzí považují zeravy za stromy vhodné leda na hřbitov a pro zahradu doporučují jiné druhy dřevin nebo keřů. Túje neboli zeravy mohou být krásné, stačí o ně dobře pečovat a přistupovat k nim nápaditě.

Ideální živý plot

Proč přijdou zahradníkům a zahradním architektům túje odpudivé? Pro svůj rychlý růst a celoročně stejný vzhled! To jsou vlastnosti, pro které si většina právě túje pořizuje. Vhodné je vybírat ze stromků odrůd zeravu západního (Thuja occidentalis), které mohou růst až do výšky 15-20 metrů. Je vhodné je sázet 4 stromky na 1 metr živého plotu. Zajistíte tak, aby byl plot dostatečně hustý, aby bránil nejen nechtěným pohledům, ale fungoval jako účinný větrolam. Velmi efektivně také snižuje prašnost, vhodné je umístění směrem k silnici nebo cestě.

Jak o túje pečovat

Při výsadbě tújí do živého plotu je vhodné vybírat z kultivarů, které mají hustší korunu. Nehledě na druh je vhodné sázet stromy v období od března do listopadu. Půda by neměla být zmrzlá a se sněhovou pokrývkou. Túje však úspěšně odolávají mrazu, slunečním paprskům i horším podmínkám, nevadí jim polostín ani stín. Při tvorbě živého plotu je dobré sázet túje do hlubokého řádku, abyste zajistili stejnou hloubku zasazení. V ostatních případech je vhodné sazenice sázet do hluboké jámy, aby byl kořenový bal celý pod úrovní terénu. Půda by měla být dostatečně vlhká, hnojení tújí není třeba. Prostřihy jsou vhodné na konci června nebo na podzim.

Barevné túje zpestří plot i zahradu

Zdají se vám klasické zelené túje fádní? Živý plot i zahradu můžete zpestřit různými kultivary tújí. Mezi nejčastější druhy patří světle zelený Brabant nebo svítivě žlutý Rheingold. Zpestřením jsou druhy s bílými konečky nebo bílými odstíny Alba, Columbia nebo Beaufort. Do modrozelené se zbarvuje naopak Compacta, do zlaté Europa Gold. Do skalky jsou vhodné typy jako Little Champion nebo Caespitosa. Ve velkém prostoru naopak vyniknou mohutnější druhy, vhodné jsou Smaragd, Miky nebo Pyramidalis Compacta.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články