Mít živý plot nemusí být na obtíž. Tyto tipy vám to usnadní

                   

Dříve byly velkým hitem, dnes už se nepoužívají tak často, protože vyžadují údržbu a vaši pozornost. Jsou to ale zbytečné obavy – pokud víte, jak na to, nemusí být péče o živé ploty nijak neúnosná. Živý plot dokáže každou zahradu proměnit v oázu klidu a zajistit vám příjemné soukromí. Je však pravdou, že aby fungovaly na jedničku, musíte jim věnovat náležitou péči.

Boj proti škůdcům

Velké riziko představují například škůdci, kteří mohou váš pečlivě pěstovaný plot proměnit v opelichané keře během pár dní. Je proto důležité dřeviny několikrát během léta zkontrolovat a v případě potřeby zajistit postřik vhodným insekticidem. Mezi nejnebezpečnější škůdce patří larvy lalokonosce rýhovaného, které likvidují velmi rychle listy prakticky jakéhokoliv živého plotu. Ideální pomocí je využití dravých hlístic. Násadu hlístic stačí rozmíchat ve vodě, kterou pak rostliny zalejete.

Prořez

Druhým nezbytným krokem k údržbě živého plotu je samozřejmě pravidelný prořez a úprava tvaru. Četnost záleží na rychlosti růstu daného druhu a na vašich představách o tvaru plotu. U některých druhů postačí i jediný tvarovací řez, u rychle rostoucích budete muset vzít plotostřih do ruky častěji. Ne vždy je však nutné mít živý plot pod takovou kontrolou. Volně rostoucí živé ploty v přírodních zahradách si nevyžadují tak velkou pozornost. Někteří zahrádkáři dokonce volí zcela bezúdržbový postup, při kterém ponechají keře svému osudu, jiní odstraňují jen silné větve, které kazí celkový vzhled. Obecně však platí, že pokud neusilujete o precizní tvar, je možné nechat růst živý plot poměrně volně, a i tak bude výsledek hezký.

Hnojení a vláha

Velkou výhodou živých plotů je i to, že jsou většinu zakládány z rostlin, které dobře odolávají u suchu. Není tedy třeba je většinou zalévat. V okrasných zahradách je však dobré dopřát keřům alespoň jedenkrát ročně pomalu rozpustné hnojivo na okrasné dřeviny. Podpoří to jejich zdraví i růst. V přírodních zahradách se dřeviny většinou dodatečně nehnojí. Pokud ale přeci jen chcete, pak volte dobře zetlený kompost nebo bylinnou jíchu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články