Množení růží není žádná věda. Víme, jak to udělat, aby pokaždé zakořenily, včetně těch řezaných

                   

Růže (Rosa) jsou rodem s více než 100 druhy, ovšem díky hojnému křížení vám dnes nabídnou neuvěřitelné množství dostupných kultivarů. Není tedy divu, že vás často příjemně překvapí květiny, které dostanete jako dárek k nějakému výročí nebo jiné význačné události. Aby však nešlo o potěšení jednorázové, můžete si je zasadit i na zahradě. Má to však svá pravidla. Na co si dát pozor?

Kdy a jak sázet růže, aby bez potíží zakořenily

Předem je nutné říct, že nejde o 100% metodu. Zvláště šlechtěné čajové růže zakoření přibližně jen v každém třetím případě. Velmi totiž záleží na tom, v jakém stavu k vám doputovaly, tedy jak dlouhá doba od řezu už uplynula. Nejlépe se samozřejmě množí růže ze sousedovy zahrádky, jež zemi svěříte ihned poté, co opustily svůj rodný keř. Ale ani ty komerčně pěstované vás nemusí zklamat. Zasadit je však musíte co nejdříve. Čím déle se jimi kocháte, tím hůře se budou ujímat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejlépe se růžím daří na jaře či na podzim. Chladné počasí totiž podporuje růst kořenů. Můžete je buď vysadit přímo, nebo se nejdříve můžete pokusit stimulovat jejich kořenový systém. V obou případech zbavte spodní část stonku listů a odstřihněte květ. Jestliže se rozhodnete pro přímou výsadbu, namočte stonek do stimulátoru, zasaďte do prokypřené půdy a přiklopte velkou sklenicí od okurek, která nahradí skleník.

Úprava růží před vložením do vody

Přírodní stimulanty pro zakořeňování růží

Nejjednodušeji se používá droždí. Patří k tradičnímu vybavení spíže, ovšem kromě pečení sladkých moučníků si poradí i se stimulací růstu kořenů u květin. A jak ho použít? V jednom litru vlažné vody rozpusťte 10 gramů droždí. Do tohoto roztoku pak namočte růži (spodní část musí být čerstvě seříznutá). Po 24 hodinách ji opláchněte a přesuňte do běžné sklenice s vodou a čekejte, dokud se neobjeví kořeny.

Nemáte droždí? Pomoci může i med, a to nejlépe ten domácí přímo od včelaře. Na litr vody budete potřebovat jednu lžičku medu. Roztok promíchejte a ponořte do něj stonek růže (ovšem maximálně do jedné třetiny délky). Poté květinu vyjměte (neoplachujte) a přemístěte ji do vhodné nádoby s vodou tak, aby byl stonek ponořen do poloviny. Opět počkejte na vyrašení kořenů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomoci může i aloe

Nemusí nutně jít o aloi pravou (Aloe vera), pokud doma máte aloi stromovitou (Aloe arborescens) nebo její jinou příbuznou, klidně po ní sáhněte. Co do obsahu účinných látek jsou si totiž téměř rovnocenné. 10 kapek šťávy se přidává do vody, ve které růže koření (opět ponořené do poloviny stonku). Látky z aloe brání hnilobě a stimulují růst kořenů. Po deseti dnech přidejte šťávu z aloe ještě jednou (mezitím průběžně doplňujte vodu) a ponechte růži jejímu osudu. Brzy zakoření.

Jak zakořeněné růže sázet

Jakmile kořenový systém dostatečně zmohutní, můžete růži přesadit do květináče nebo na vhodné místo na zahradě. Stačí jí běžný substrát a opět nic nezkazíte, pokud ji přiklopíte sklenicí. Jen pozor na letní vedra, během nich je nutné rostliny přistínit a prostor pravidelně větrat, jinak jim hrozí úpal. Ten růže spolehlivě zahubí. Pak už jen stačí dopřát jim správnou zálivku a čas od času také přihnojení. Velmi brzy vás potěší nádhernými květy, které vám bude každý závidět.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články