Množení růží všech odrůd a typů je banálně snadné. Postačí vám písek a velká plastová lahev

                   

Namnožte si růže tím nejjednodušším a přitom velmi účinným způsobem. Nezáleží na tom, zda máte zálusk na kultivary, které vám rostou na zahrádce, nebo chcete vsadit na ty z pugétu k narozeninám. Postup je jednotný pro všechny typy, musíte jen dodržet několik základních pravidel. Která to jsou?

Řízky růží pečlivě připravte a s množením příliš neotálejte

Chcete si na své zahradě každoročně užívat záplavu vonných květů? Stačí jen vsadit na ten správný způsob množení. Vždy ho provádějte s co nejčerstvějšími řízky. Pugét tedy rozeberte okamžitě a růže ze zahrady rozhodně nedávejte do vázy, a to ani na pár hodin. Každá minuta zdržení snižuje šance na úspěšné zakořenění.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Odstřihněte květy a stonky zbavte také 2–3 spodních listů. Zbytečně by při kontaktu se zeminou zahnívaly, což by mohlo vaše úspěchy zcela zhatit. Nakonec stonek seřízněte na jeho samém konci pod úhlem 45° a přistupte k množení. Jak v tomto ohledu neudělat chybu? Zaměřte se na správnou přípravu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Velká plastová lahev je základ, písek pročistěte

Chcete si namnožit růže jako profesionálové? Pak byste měli vědět, že pro svou spokojenost toho opravdu nepotřebují příliš. Stačí tedy vzít velkou plastovou lahev a rozříznout ji napůl. Do jejího dna vyvrtejte několik otvorů a naplňte ji pískem. Měl by být čistý, nejlépe nově pořízený. Tedy nikoli takový, který jste právě sebrali z pískoviště.

Celý postup řízkování najdete zde

Do této hmoty poté zapíchněte růže, zalijte je a vše přiklopte druhou polovinou plastové lahve. Nádoby pak umístěte na světlé místo, ovšem nikoli na přímé slunce. To by snadno tento miniaturní skleníček přehřálo. Zalévejte a čekejte. Vzdušnost písku umožní rychlou tvorbu kořenů, takže po měsíci až dvou můžete květiny přemístit na záhon. Pro rychlejší zakořenění lze použít také stimulátor kořenů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články