Nádhernou podzimní výzdobu zařídí chryzantémy

                   

Pokud jste ještě nestihli připravit hezkou dušičkovou výzdobu, stále ještě máte čas to napravit. I když většině rostlin již dávno odzvonilo, přesto se ještě najdou takové květiny, které dobře snáší i první podzimní mrazíky a vydrží kvést až do příchodu skutečné zimy. Mezi ně bezpochyby patří oblíbené a krásné chryzantémy. Řada odrůd velmi dobře odolává mrazu a žije mnoho let, v nabídce je však i mnoho těch, které se dají pěstovat například jen ve skleníku.

Vybírejte pečlivě

Při nákupu těchto květin je nicméně důležité se velmi dobře informovat na konkrétní odrůdu. Ne všechny se hodí do venkovních podmínek a na mrazu by vám mnoho parády neudělaly. Pokud se ale poptáte, jistě vám odborní pracovníci rádi doporučí vhodnou rostlinu i na venkovní použití. Zatímco odrůdy pro normální pěstování rostou v podmínkách přírodní délky dne a podle ranosti vykvétají v období od července do prosince, odrůdy pro řízené pěstování mají specifickou reakci a jsou vhodné pro pěstování v různých termínech roku nebo dokonce pro celoroční pěstování na zakrytých plochách. Jsou to jednoduše velice variabilní rostliny, které vám mohou dělat radost celoročně.

Vyžadují péči a pozornost

Na druhou stranu je třeba připomenout, že tyto květiny rozhodně nepatří do kategorie nenáročných rostlin. Vyžadují pravidelné zalévání optimálně dešťovou nebo převařenou vodou o pokojové teplotě. Stejně tak jim ovšem nevyhovuje sluneční úpal, což ale na podzim prakticky nehrozí. Pokud rostliny budete uchovávat v polostínu, déle vydrží, ovšem zase nepokvetou tak bohatě jako na světlejším místě. Je tedy třeba hledat kompromis a klidně vyzkoušet více míst a uvidíte, kde se jim bude dařit lépe. Chryzantémy vyžadují i hodně hnojení, a to především před rozkvětem. Tyto oblíbené květiny vám udělají před zimou ještě hezkou parádu a příjemně prosvětlí šedivé a upršené podzimní dny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články