Aby vaše jarní cibuloviny kvetly opravdu neopakovatelně, musíte je podpořit tím správným způsobem. Nejdůležitější je hnojení.
Křemelina, měkká pórovitá hornina, která vzniká nahromaděním oxidu křemičitého ze schránek mořských korýšů, se rozemele na jemný prášek, čímž se z ní vytvoří jedinečné přírodní hnojivo, které byste na zahradě rozhodně neměli opomíjet. Jeho jedinečné vlastnosti totiž umožňují pomalé uvolňování živin do půdy, což podporuje vývoj kořenů a stimuluje hojnost květů. A to nejenom u oblíbených jarních cibulovin, jako jsou třeba tulipány, jak uvádí web Arbia.
Moje první setkání s křemelinou
Tahle cesta pro mě začala před několika lety, kdy mě můj soused, zkušený zahradník s bohatými znalostmi, s křemelinou alias diatomitem seznámil. Jednoduše mi doporučil nasypat ji pod mé tulipány a narcisy v době, kdy ty první z nich začínají kvést. A výsledek? Ošetřené květiny se pyšnily většími poupaty a prodlouženou dobou kvetení, což bylo v ostrém kontrastu s neošetřenými částmi zahrady. A jaké vlastnosti křemeliny se na tomto jevu podílejí?
- Pórovitost: Mikroskopické póry v diatomitické zemině zachycují vlhkost a živiny a pomalu je uvolňují ke kořenům rostlin, čímž zajišťují stálý přísun živin.
- Bohatý obsah křemíku a železa: Tyto základní prvky přispívají k síle a zdraví rostlin, podporují jejich silný růst a odolnost vůči škůdcům a chorobám.
Začlenění křemeliny zeminy do jarního zahradničení
Pamatujte si, že časná aplikace je klíčová. Křemelinu proto aplikujte ihned po roztání sněhu na vlhkou půdu. „Stačí malé množství zhruba čajová lžička na rostlinu,“ radí zahradnice Milena N. Ze Dvora Králové. „A zajistěte rovnoměrné rozprostření kolem základny každé rostliny a zapracujte prášek do vrchní vrstvy půdy, abyste maximalizovali jeho účinnost. Výsledky za tu námahu rozhodně stojí,“ dodává ještě.
Všestranný užitek křemeliny
Použití křemeliny může pozitivně ovlivnit nejenom oblíbené jarní cibuloviny (mezi které patří podle webu ModerníZahrada kromě tulipánů i narcisy), ale i zbytek zahrady. Nasypat ji můžete k jakékoli zeleni – od kvetoucích letniček až po vytrvalé keře, a zlepšit tak jejich celkový zdravotní stav a estetický vzhled. Chalupáři-Zahrádkáři ji už v minulosti doporučovali například jako vynikajícího zabijáka klíšťat nebo jako hnojivo pro brambory.