Nadešel čas řízkování hortenzií. Udělejte tento krok správně, aby co nejrychleji zakořenily

                   

Všichni známe hortenzie, v posledních letech se staly obrovskou oblibou všech zahrádkářů. A nejen těch zkušených, ale i u začátečníků. Pokud byste je rádi pěstovali a vaše známá má hortenzie na zahradě, vyzkoušejte je nařízkovat. Nebo pokud takových rostlin chcete mít na zahradě více, namnožte si je pomocí správných šlahounků. 

Množení je jednoduché, připravte ten správný řízek

Hortenzie nepatří mezi zrovna nejlevnější květiny, tak proč byste nějakou tu korunu nemohli ušetřit jejich množením. Nejedná se o nic extrémně náročného a zvládne to každý. Připravme se tedy na řízkování. Nejideálnější čas bude ihned na začátku jara. Pokud jste tento termín nestihli, máte druhou možnost v červenci nebo srpnu. Pozor ale na to, jaké větvičky vyberete! Neměly by být dřevnaté, nemusely by zakořenit.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Zvolte mladé větvičky – stonky, na kterých začínají pučet krásné květy. Vybranému stonku odřežte veškeré listy, až na ty dva až tři poslední. To ovšem platí i pro poupata či případné květy, ty musíte také odstranit. I když je květ hortenzie krásný, nyní by byl neužitečný a oslaboval by kořeny. Než stonek zasadíte, proveďte u něj řez v úhlu 45 stupňů. 

K závěrečné fázi budete potřebovat pouze několik málo věcí

Natož, jak je hortenzie překrásná rostlina, stonek pro své zakořenění nepotřebuje mnoho věcí. Bude stačit, když si připravíte písek, větší plastovou nádobu nebo lahev a samozřejmě stonky hortenzie. Jestliže máte pet lahev, ať už pětilitrovou či jinou, odřízněte její horní část. Pokud máte například větší plastovou krabičku, již nic řezat nemusíte. Naplňte nádobu pískem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nyní už zbývá zapíchnout stonek hortenzie do písku a řádně jej zalít. Pro rychlé zakořenění můžete použít stimulátor růstu. Stačí do něj konec větvičky namočit a zasadit do písku. Jakmile budete mít vše hotovo, přiklopte přichystaný řízek plastovým poklopem nebo igelitovým pytlíkem. Takto připravenou rostlinu nechte zakořenit na světlém a teplém místě. Dávejte pozor na to, aby na lahev nesvítilo slunce. Také buďte obezřetní, aby písek nevyschnul a kořeny nezaschly. Pozor i na rosu, která se pod plastem tvoří.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články