Návod, jak vybrat a správně rozmístit kameny na okrasnou skalku pro dokonalý vzhled

Okrasná skalka není jenom otázkou krásných rostlin, ale záleží i na uspořádaní jednotlivých kamenů. Právě ty totiž utváří celkový vzhled skalky a často tvoří hlavní dominantní prvek.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Když se řekne skalka, jistě si vybavíte typické druhy rostlin pěstovaných mezi šikovně umístěnými kameny. Aby celek vypadal skutečně dobře a mohl sloužit svému účelu, je potřeba dávat pozor nejenom při výběru rostlinných druhů, ale také při výběru a následném umístění jednotlivých kamenů. Ty totiž mohou výsledný dojem pozvednout, ale i pokazit.

Každé umístění kamenu pečlivě promyslete

Skalka rozhodně není hromadou kamenů nasypanou na sobě. Ty nejlepší skalky jsou naopak ukázkou důmyslné propracovanosti do nejmenších detailů. Zkuste se zamyslet nad každým umístěným kamenem a vyzkoušet několik různých variant. Zkušení projektanti také neváhají přidat výkres a orientační náčrt, kde si určíte, kde budou hlavní velké dominantní kameny, podle kterých doplníte zbývající prvky.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Vsaďte na jeden druh kamenu

Aby skalka správně fungovala jako celek, vyplatí se vsadit na jeden druh kamene. Konkrétní kámen by se měl hodit k ostatnímu vybavení a zařízení zahrady. Chybu tak rozhodně neuděláte, pokud zvolíte místní kámen. To může být například pískovec, žula, travertin, opuka nebo břidlice. Pokud se již pro jeden druh rozhodnete, přidejte k němu maximálně druhý jako doplněk.

Zdroj fotografie: Pixabay

Kameny uspořádejte s ohledem na terén a pěstované rostliny

Výběrem kamenů to nekončí, protože musíte vymyslet, kam je umístíte. Uspořádání kamenů se liší podle druhu skalky. Některé jsou vedené směrem nahoru ve více vrstvách. Jiné pracují s prostorem na zemi, který je občas potřeba zvýraznit vyšším kamenem. Obecně však platí, že velké kameny by měly být zčásti zapuštěné ve skalce, aby budily dojem, že zde jsou odjakživa.