Návrat ke kořenům: Vybudujte rajskou zahradu respektující přírodu

                   

Představte si svět, který není srovnán podle pravítka. Svět, kde rostliny, zvířata a lidé žijí vedle sebe v míru a vzájemné symbióze. Že už dnešní doba takovému světu nepřeje? Ale kdeže! Divoké zahrady zažívají boom. Pokud si pod tím pojmem představíte velký chaos, máte v podstatě pravdu. Ale jenom částečně. Tím, jaké rostliny vysejete vedle sebe, určíte ráz a barevný efekt celé zahrady. Navíc ji můžete zkombinovat i s běžnou upravenou zahradou.

Divoká zahrada je takový mezistupeň mezi zahradničením a volnou přírodou. Ideální je, když se řídíme tím, jaké rostliny na daném pozemku a v jeho okolí přirozeně rostou. Zahradník by měl při tvorbě svého rajského koutku respektovat přírodu.

Vynechat chemii a moc neuklízet

Ať už zvolíte jakýkoliv koncept přírodního zahradničení, základem je vynechat veškeré herbicidy, insekticidy a nepřírodní chemická hnojiva. Dovolíte-li přírodě utvářet se podle vlastní přirozenosti, brzy se vám na záhonek nastěhují přirození predátoři škůdců, kteří plody vaší práce ochrání. K omezení nežádoucího plevelu postačí záhony zasypat mulčovací kůrou.

Kromě toho je užitečné tento koutek divočiny příliš neuklízet. To, co my lidé považujeme za nepořádek, hraje v přírodě svou nezastupitelnou roli. Třeba spadané podzimní listí je vhodné sice shrabat, ale nepálit ani jinak nelikvidovat. Ponecháme-li jej na hromadě v nějakém zastrčeném koutku, velmi dobře poslouží jako obydlí i potrava užitečnému hmyzu a tím potažmo také ptákům nebo třeba ježkům.

Voda a původní rostliny vytvoří bezúdržbový ekosystém

Ekologické zahrady jsou skvělé tím, že jsou velmi příjemné pro odpočinek, a umístíte-li sem rybníček, v létě poslouží ke koupání a v zimě na brusle. Navíc zavlaží okolní rostliny a nebude tak potřeba je vůbec zalévat.

Do vody se hodí vodní rostliny, které koření v hloubce a udržují vodu čistou. Může to být rákosí, lekníny, kosatce atd. Kolem jezírka může vzniknout mělká bažina, která poskytne útočiště vlhkomilným rostlinám, jako je máta nebo devětsil.

Vodní plocha navíc poslouží jako napajedlo pro ptáky a poskytne útočiště žábám, mlokům či vážkám. Je vhodné jeden břeh nechat do rybníčku klesat pozvolna, aby umožnil návštěvníkům přístup k vodě i možnost dostat se z ní ven.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články