Ráno nebo večer aneb kdy sekat trávu? Tuhle chybu dělá při péči o trávník skoro každý. Vyvarujte se jí včas

                   

Sekání trávníku patří k nejméně oblíbeným činnostem při péči o zahradu. Je totiž možné v něm udělat celou řadu nepříjemných chyb. Leckdy nejsou závislé ani tak na našem umu, jako spíš na nářadí, které používáme. A značnou roli hraje v tomto ohledu i zvyk. O zahradu tak mnohdy pečujeme stejně, jako naši rodiče. Ti však bohužel neměli vždy pravdu. Jak by tedy u travního drnu měla vypadat celoročně dokonalá péče?

Hrabat nebo nehrabat? Odpověď vás možná překvapí

Travní porost dobře zásobený živinami toho během další údržby příliš nepotřebuje. Nemusíte tedy hledat to nejlepší hnojivo na trávník, stačí vsadit na správnou péči. A co si tedy pohlídat? Především neodebírejte cennou biomasu své zahradě tím, že posekanou trávu shrabete. Na kompostu se sice změní ve výživný humus, ovšem zároveň se zemina v okolí kořínků trav rychle vyčerpá.

iZdroj fotografie: Pxfuel

Vždy tedy část sena ponechte na místě. Dobrou službu vám v tomto ohledu udělají sekačky s funkcí mulčování. Ty trávu rozdrtí nebo rozřežou na menší kousky, které bez potíží zapadnou mezi ponechaná stébla. Tady brzy zetlí a vrátí tak do zahrady cenné živiny. A vy ušetříte za hnojiva, a navíc podpoříte i rozvoj kořenů. To může mít samozřejmě pozitivní vliv i na celkovou odolnost trávníku proti chorobám a škůdcům.

Domácí hnojivo na trávník připravíte třeba i z popela

Ke správné kondici vám mohou pomoci i domácí zdroje. Soustřeďte se především na hnojiva s obsahem dusíku. Popel z dřevěného uhlí ho obsahuje dostatek, a spolu s ním i fosfor a draslík, což všechna stébla na zahradě zaručeně ocení.

iZdroj fotografie: Pixabay

S přihnojováním však přestaňte nejpozději na konci srpna. Jinak se budou rostliny spíše soustředit na vyhánění nových stvolů a nikoli na dozrávání těch stávajících. A to právě neprospívá jejich odolnosti vůči mrazu.

Ráno nebo večer aneb kdy sekat trávu?

Většinou dbáme pouze na to, aby trávník nebyl před sečením mokrý. Zcela však opomíjíme mnohé další důležité faktory, jako je například správné načasování. Očekáváte během dne horka? Pak trávník raději posekejte večer, aby si přes noc odpočinul a nabral síly. Naopak obloha pod mrakem vám dovolí i ranní prohánění sekačky, aniž by mu to jakkoli ublížilo.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dbejte také o kondici své sekačky, tupé nože trávník ničí

Všechny rady však budou marné, pokud si nepohlídáte stav svých zahradních pomocníků. Tupé nože konce stébel spíše drtí než řežou. Kvůli tomu na nich zůstává příliš velké množství mrtvé rostlinné hmoty, jež slouží jako vstupní portál pro škodlivé patogeny. Plísně, houby nebo virová onemocnění tak budou mít zcela volnou cestu. Chcete-li mít tedy zdravý trávník, nabruste nože své sekačky. Podobná rizika poté zaručeně nehrozí.

Zkontrolovat musíte také správnou zálivku

Při pohledu na žlutý trávník spíláme nejčastěji nepříznivému počasí, ale přitom si za většinu problémů můžeme sami. Zaléváme totiž svou zahradu špatně. Také máte ve zvyku zapnout postřikovače každý den na čtvrt hodiny? Pak neděláte dobře. Trávník uvítá spíše méně častou, ovšem o to vydatnější zálivku.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Zavlažte ho tak, aby voda pronikla do půdy dostatečně hluboko. A jak to poznat? Vezměte si k ruce obyčejný rýč a vyryjte pořádný travní drn. Jestliže vlhká vrstva půdy zasahuje alespoň do hloubky 10 centimetrů, je zálivka dostatečná. V opačném případě se nebojte ještě něco málo vody navíc přidat. Vyplatí se to.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články