Známe ty nejkrásnější popínavé růže letošní sezóny do zahrady i na terasu. Tyto kultivary zaručeně ohromí všechny sousedy

Pokud hledáte ty nejkrásnější popínavé růže určené do zahrady i na terasu, pak se seznamte s nejoblíbenějšími odrůdami letošní sezóny.

Zdroj fotografie: iStock

Popínavé růže mají své místo všude tam, kde mohou porůst vhodnou oporu. Tvoří dlouhé výhony pokryté množstvím květů, které se objevují mnohdy až do zámrzu. Z tohoto důvodu se nejčastěji vysazují v blízkosti altánů, pergol nebo také u plotů a zdí. Objevte ty nejkrásnější odrůdy popínavých růží a naučte se, jak je správně pěstovat na zahradě i na terase od jara až do podzimu.

Nejkrásnější růže letošní sezóny

Protože jsou tyto královny květin tak oblíbené, objevuje se každý rok řada nejrůznějších kultivarů. A které z nich budou populární v letošním roce?

 • Růže ‚Amnesty International‘ – se žlutými květy a voňavá. Světová novinka, představená teprve v v roce 2015. Voní po růžích a citrusech.
 • Růže ‚Elfe®‘ – silně voňavá s bílým květem v nazelenalé slonovinové barvě.
 • Růže ‚Gruss an Heidelberg®‘ – vonná s červenými květy. Ohnivě zbarvené plné květy se objevují nepřetržitě po celé léto.
 • Růže ‚Outta the Blue®‘ – s purpurovými, plnými květy, které kolem sebe šíří kořeněnou vůni. Jde o opakovaně kvetoucí odrůdu.
 • Růže ‚Santana®‘ – nabízí velké rudě zbarvené vonné květy. Jde o jednu z nejžádanějších popínavých růží vůbec.
 • Růže ‚Westerland‘ – jde o nevšední odrůdu s květy v barvě mědi. Je extrémně odolná a kvete bez problému až do mrazů.

Kordes – růže odolné vůči nemocím

Nemáte na své zahradě právě zdravou půdu nebo máte z předchozích let negativní zkušenosti s nejrůznějšími chorobami, kvůli nimž jste museli své růžové záhony zlikvidovat? Pak vsaďte na růže Kordes, které jsou proti většině nejzákeřnějších chorob odolné. A jaké si pořídit?

 • Kordes ‚Kiss me Kate®‘ – odrůda s plným jemně růžovým květem a jemnou vůni ne nepodobnou citrónu, zelenému jablka a malinám.
 • Kordes ‚Florentina®‘ – nabízí plné květy červené barvy a tmavě zelené listy.
 • Kordes ‚Crimson Siluetta®‘ – karmínově červená růže s rychlým růstem.
 • Kordes ‚Bajazzo®‘ – odrůda s květy oranžovorůžové barvy, které dokážou na první pohled upoutat pozornost.
 • Kordes ‚Lavender Siluetta – drobné růžové kvítky, kvete opakovaně.
 • Kordes ‚Moonlight®‘ – poloplné květy v barvách od zlatavé až po růžovou.
Zdroj fotografie: Pixabay

Popínavé růže – pěstování v zahradě

Popínavé nebo také pnoucí růže je třeba vždy sázet u podpěr. Pokud je vysazujete ke stěně, je nutné v porostu zajistit dobrou cirkulaci vzduchu, aby nedošlo k rozvoji houbových chorob. Důležitý je také výběr správného substrátu. U něj je stěžejní především vysoká propustnost, obsah živin a neutrální pH. Sazenice je možné vysazovat na jaře nebo na podzim (ty kontejnerové je možné sázet i v létě).

Při výsadbě vždy dodržujte vzdálenost asi 30-50 cm od podpěry, jinak se kořeny růží nemohou vyvíjet rovnoměrně, což se samozřejmě negativně projeví na jejich růstu. Rošty připevněné na stěnách pak od nich musí být vzdáleny alespoň 8 cm, aby byla za všech okolností zajištěna správná cirkulace vzduchu. V období těsně po výsadbě je také nutné růže vydatně zalévat, ale pouze zespodu, aby se nemáčely listy.

Jak hnojit popínavé růže?

Šlahouny popínavých růží mohou na délku měřit i několik metrů, takže mají velmi vysoké nároky na živiny. Je proto důležité, aby byly pravidelně přihnojovány. Pokud ovšem byla zemina v době výsadby smíchána s kompostem, je možné začít s hnojením až v následujícím roce. Vhodná jsou organická i minerální hnojiva.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Ovšem nejlepší je dobře vyzrálý kompost smíchaný s kávovou sedlinou. Při použití minerálního hnojení dbejte na jeho správnou aplikaci podle návodu. V opačném případě vám totiž hrozí předávkování živinami, které vede paradoxně k celkovému oslabení růže a také k větší náchylnosti k chorobám.

Pěstování popínavých růží na terase

Popínavé růže vám ochotně porostou i v květináči, pokud bude dostatečně velký a hluboký. Pamatujte si, že jde o rostliny s hlubokým kořenovým systémem, takže by pěstební nádoba měla mít průměr i hloubku alespoň 40 cm. Růže pěstovaná v květináči také vyžaduje mnohem častější zálivku a přihnojování než při růstu na záhonku. Dobře si tedy promyslete, zda na to budete mít čas.

Jaké zkušenosti máte s pěstováním popínavých růží?