Známe ty nejkrásnější popínavé růže letošní sezóny do zahrady i na terasu. Tyto kultivary zaručeně ohromí všechny sousedy

                   

Popínavé růže mají své místo všude tam, kde mohou porůst vhodnou oporu. Tvoří dlouhé výhony pokryté množstvím květů, které se objevují mnohdy až do zámrzu. Z tohoto důvodu se nejčastěji vysazují v blízkosti altánů, pergol nebo také u plotů a zdí. Objevte ty nejkrásnější odrůdy popínavých růží a naučte se, jak je správně pěstovat na zahradě i na terase od jara až do podzimu.

Nejkrásnější růže letošní sezóny

Protože jsou tyto královny květin tak oblíbené, objevuje se každý rok řada nejrůznějších kultivarů. A které z nich budou populární v letošním roce?

  • Růže ‚Amnesty International‘ – se žlutými květy a voňavá. Světová novinka, představená teprve v v roce 2015. Voní po růžích a citrusech.
  • Růže ‚Elfe®‘ – silně voňavá s bílým květem v nazelenalé slonovinové barvě.
  • Růže ‚Gruss an Heidelberg®‘ – vonná s červenými květy. Ohnivě zbarvené plné květy se objevují nepřetržitě po celé léto.
  • Růže ‚Outta the Blue®‘ – s purpurovými, plnými květy, které kolem sebe šíří kořeněnou vůni. Jde o opakovaně kvetoucí odrůdu.
  • Růže ‚Santana®‘ – nabízí velké rudě zbarvené vonné květy. Jde o jednu z nejžádanějších popínavých růží vůbec.
  • Růže ‚Westerland‘ – jde o nevšední odrůdu s květy v barvě mědi. Je extrémně odolná a kvete bez problému až do mrazů.

Kordes – růže odolné vůči nemocím

Nemáte na své zahradě právě zdravou půdu nebo máte z předchozích let negativní zkušenosti s nejrůznějšími chorobami, kvůli nimž jste museli své růžové záhony zlikvidovat? Pak vsaďte na růže Kordes, které jsou proti většině nejzákeřnějších chorob odolné. A jaké si pořídit?

  • Kordes ‚Kiss me Kate®‘ – odrůda s plným jemně růžovým květem a jemnou vůni ne nepodobnou citrónu, zelenému jablka a malinám.
  • Kordes ‚Florentina®‘ – nabízí plné květy červené barvy a tmavě zelené listy.
  • Kordes ‚Crimson Siluetta®‘ – karmínově červená růže s rychlým růstem.
  • Kordes ‚Bajazzo®‘ – odrůda s květy oranžovorůžové barvy, které dokážou na první pohled upoutat pozornost.
  • Kordes ‚Lavender Siluetta – drobné růžové kvítky, kvete opakovaně.
  • Kordes ‚Moonlight®‘ – poloplné květy v barvách od zlatavé až po růžovou.
iZdroj fotografie: Pixabay

Popínavé růže – pěstování v zahradě

Popínavé nebo také pnoucí růže je třeba vždy sázet u podpěr. Pokud je vysazujete ke stěně, je nutné v porostu zajistit dobrou cirkulaci vzduchu, aby nedošlo k rozvoji houbových chorob. Důležitý je také výběr správného substrátu. U něj je stěžejní především vysoká propustnost, obsah živin a neutrální pH. Sazenice je možné vysazovat na jaře nebo na podzim (ty kontejnerové je možné sázet i v létě).

Při výsadbě vždy dodržujte vzdálenost asi 30-50 cm od podpěry, jinak se kořeny růží nemohou vyvíjet rovnoměrně, což se samozřejmě negativně projeví na jejich růstu. Rošty připevněné na stěnách pak od nich musí být vzdáleny alespoň 8 cm, aby byla za všech okolností zajištěna správná cirkulace vzduchu. V období těsně po výsadbě je také nutné růže vydatně zalévat, ale pouze zespodu, aby se nemáčely listy.

Jak hnojit popínavé růže?

Šlahouny popínavých růží mohou na délku měřit i několik metrů, takže mají velmi vysoké nároky na živiny. Je proto důležité, aby byly pravidelně přihnojovány. Pokud ovšem byla zemina v době výsadby smíchána s kompostem, je možné začít s hnojením až v následujícím roce. Vhodná jsou organická i minerální hnojiva.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ovšem nejlepší je dobře vyzrálý kompost smíchaný s kávovou sedlinou. Při použití minerálního hnojení dbejte na jeho správnou aplikaci podle návodu. V opačném případě vám totiž hrozí předávkování živinami, které vede paradoxně k celkovému oslabení růže a také k větší náchylnosti k chorobám.

Pěstování popínavých růží na terase

Popínavé růže vám ochotně porostou i v květináči, pokud bude dostatečně velký a hluboký. Pamatujte si, že jde o rostliny s hlubokým kořenovým systémem, takže by pěstební nádoba měla mít průměr i hloubku alespoň 40 cm. Růže pěstovaná v květináči také vyžaduje mnohem častější zálivku a přihnojování než při růstu na záhonku. Dobře si tedy promyslete, zda na to budete mít čas.

Jaké zkušenosti máte s pěstováním popínavých růží?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články