Výběr těch nejlepších rostlin pro živý plot v našich českých zahradách. Vyberou si milovníci barev, nenáročné péče i originálního vzhledu

                   

Rychlerostoucí stálezelený živý plot je snem každého zahradníka, jenž má blízko k přírodě. Naštěstí mezi listnatými dřevinami najdeme opravdu mnoho rostlin, které dobře snášejí řez a ochotně porostou téměř kdekoliv. Obvykle se doporučuje sázet v tomto ohledu na domácí dřeviny, jako jsou buky nebo javory, ovšem leckdy nám lepší službu (především co do estetiky) udělají jejich exotičtí příbuzní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Buky jsou sázkou na jistotu

Nejčastěji se u nás používá buk lesní (Fagus sylvatica), který opravdu rychle roste. Jeho listy vypadají efektně i na podzim, protože poměrně dlouho trvá, než opadají. Chcete si na zahradu přinést trochu barev? Pak pro vás bude ideální buk lesní červenolistý (Fagus sylvatica ‚Atropunicea‘). Zatímco během vegetační sezóny vás potěší červenou barvou, na podzim se zbarví do bronzova. Potřebuje propustnou půdu, bohaté zásobení živinami a pravidelný řez.

iZdroj fotografie: Pixabay

Habr obecný na živé ploty

Chybu neuděláte ani ve chvíli, kdy si pořídíte habr obecný (Carpinus betulus). Buku se na první pohled značně podobá, ovšem pozorné oči najdou značné rozdíly. V létě stačí jeden pohled na listy a bude jasno. Zatímco buk se pyšní hladkými okraji, habr je má zvlněné. Na jaře, kdy se olistění teprve vyvíjí, si pak všímejte pupenů. Ty habrové jsou delší, štíhlejší a vyrůstají vůči větvím v ostřejším úhlu.

iZdroj fotografie: Pixabay

U javorů můžete vybírat z více možností

Pokud narazíte v našich lesích na strom se zvláštně tvarovanými a spíše menšími listy, bude to určitě javor babyka (Acer campestre). A právě kvůli těmto vlastnostem je velmi oblíbený i při tvorbě živých plotů. Zdatně mu ovšem sekunduje i javor amurský, někdy zvaný ohnivý (Acer ginnala). Jak už jeho jméno napovídá – na zahradu vám přinese opravdu zářivě ohnivou červeň, která se s příchodem podzimu změní na žlutou a oranžovou.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Další tipy na rostliny pro živý plot

Chcete, aby vaše obruba zahrady na jaře krásně kvetla? Pak vsaďte na hloh jednosemenný (Crataegus monogyna), který vás potěší bílými květy a později i zářivě zbarvenými plody. Jde o skvělý jedlý živý plot pro okolní ptactvo. Pokud naopak toužíte po plotu, který neopadá ani na zimu, vyberte si oblíbený krušpánek alias zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens). Snadno si ho vypěstujete z řízků, na výšku však nemívá více než dva metry.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na živý plot jednoduše a efektivně

Pokud si chcete pořídit na zahradu opadavý nebo i stálezelený živý plot, připravte se na to, že nepůjde právě o malou investici. Doporučujeme proto pořizovat sazenice s holými kořeny. Ano, jsou sice menší, ale rovněž o něco lépe cenově dostupné. A jak je vybírat? Nejlepší sazenice je taková, která má co nejkratší kmen a jejíž první větve rostou opravdu blízko u země. Jedině u takto tvarovaných sazenic lze dosáhnout skutečně kompaktního a hustého živého plotu.

A samozřejmě také dokonale neprůchodného. Doba výsadby je u těchto sazenic vždy brzy na jaře nebo pozdě na podzim. Naopak sazenice v květináčích jsou podstatně silnější a lépe narostlé (a samozřejmě také dražší). Takže jejich výsadba je bez potíží možná po celé vegetační období. Vyvarujte se pouze sázení v horkém létě. U obou typů sazenic samozřejmě myslete v prvním roce na vydatnější zálivku a hnojení.

Záleží vám na tom, jak bude váš živý plot vypadat, protože dáváte přednost kompaktnějšímu nebo naopak střapatému vzhledu? Podívejte se, jak některé druhy vypadají v praxi
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články