Výběr non-stop kvetoucích kultivarů begonií: Vyzdobí zahradu fantastickými květy po celou sezónu, přesto je zná jen zlomek zahrádkářů

                   

Begonie (Begonia) na terasy a zahrady rozhodně patří. Daří se jim především tam, kde se mohou ukrýt v polostínu nebo dokonce zcela ve stínu. Aby vám však dělaly radost skutečně po celou sezónu, vsaďte na kultivary známé svým dlouhým a bohatým kvetením. Bez problémů je seženete i u nás.

Druhy begonií pro pěstování

V našich obchodech jsou v zásadě k dostání dva typy těchto balkonovek: begonie převislé (Begonia tuberhybrida pendula) a klasické begonie hlíznaté (Begonia x tuberhybrida). A které z nich vydrží kvést opravdu dlouho?

  • ‚Super Olimpia‘: tyto begonie se dokážou hojně větvit. Jejich květy bývají růžové, bílé nebo červené a vyznačují se opravdu sytými barvami. Jde však o poměrně nízký kultivar, jednotlivé rostlinky dosahují pouze 20 cm na výšku
  • ‚Senator‘: listy tohoto kultivaru mívají nádherné listy tmavě zelenohnědé barvy. Bílé nebo růžové květy se objevují na začátku léta.
  • ‚Orange Sherbet‘: tyto nádherné begonie se vyznačuje oranžovými, kaskádovitě vyrůstajícími květy a kvetou až do října.
  • ‚Papillon rose‘: další miniaturní kultivar, dorůstající maximální výšky 25 cm. Roste velmi kompaktně a potěší vás jemnými, růžovými květy. Kvete po celou sezónu.
  • ‚Barbara‘: tento kultivar tvoří kompaktní trsy, které dosahují výšky nanejvýš 15 až 20 cm. Potěší vás sněhově bílými květy a hodí se i pro výsadbu na skalkách.

Jak pěstovat begonie po celé léto

Begonie potřebují světlé místo, ale bez přímého slunečního záření. Neumisťujte je nikdy do blízkosti zdrojů ethylenu (zelenina nebo ovoce), protože ten urychluje některé růstové procesy a leckdy způsobuje opadání poupat. Své rostliny zalévejte pravidelně – kořenový bal nesmí nikdy vyschnout, protože z něčeho podobného se begonie vzpamatovávají jen velmi obtížně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ale pamatujte na to, že při vysoké vlhkosti půdy se může na listech a stoncích objevit plíseň. Každé 3 týdny také vyživte begonie hnojivem určeným pro kyselomilné rostliny, aby byly zdravé a stále vytrvale kvetly. Vyplatí se také pravidelně odstraňovat odkvetlé květy a staré listy, to pomůže další tvorbě květů.

Balkonové rostliny do stínu

A jaké rostliny vysadit k begoniím? Stinné podmínky bez problémů snese například: africká kopřiva, fuchsie, břečťan, kozlík lékařský, popenec, netýkavka, máta, pažitka nebo třeba mařinka vonná, břečťan popínavý, hortenzie pnoucí, akébie pětičetná nebo plamének horský. Pokvetou i tam, kde by se to jiným květinám nedařilo.

Jaké balkonové rostliny letos pěstujete?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články