Ochraňte před zimou svůj okrasný trávník. Nečekejte na jaro a začněte už teď

                   

Pěstujete si okrasný trávník, na který nedáte dopustit a který je chloubou vaší zahrady? Je to určitě hezký koníček a vaše úsilí vám může v létě přinést nádherné výsledky, které vám bude kdekdo závidět. Jenže takový pěstěný trávníček stojí hodně práce. A nadcházející zima vám může vaše snažení pěkně pokazit. Na jaře se totiž na trávníku může objevit šedé až mírně narůžovělé mycelium sněžné. Plíseň ohrožuje po zimě téměř každý zatěžovaný trávník. Ale silná sněhová pokrývka, která na trávníku dlouho ležela, přítomnost plísně sama nezavinila. Plísnivost se na jaře v trávě objeví spíš kvůli nepřiměřené zátěži trávníku, vinou nevhodné podzimní výživy nebo kvůli dlouhodobému vlhku.

S prevencí je třeba začít už na podzim

Obvykle se snažíme vše napravit až v době, kdy je plíseň na trávníku jasně patrná. Přitom když začneme s preventivními kroky již na podzim, můžeme se jarnímu nepříjemnému překvapení zcela vyhnout. Klíčové je především:

  • Dobře zvolit termín poslední seče.
  • Zastřihnout trávník na správnou výšku.
  • Zvolit vhodné hnojivo s vysokým obsahem draslíku.

Tyto tři podzimní činnosti mnohdy rozhodnou o tom, že trávník přečká zimu v pořádku. Jestliže víte, že je váš trávník na plísně velmi náchylný, je možné před zimou prořezat trávník vertikutátorem a nezapomeňte také pečlivě hrabat spadané listí.

Vyhněte se také časté chybě nezkušených zahrádkářů – na okrasný trávník by se nemělo vůbec vstupovat, a to zejména ne tehdy, když je na něm čerstvá sněhová pokrývka a když je namrzlý. Pohybem způsobujeme zhutnění povrchu půdy a tvorbu ledové krusty, která nepropustí vzduch. Pokud nic jiného nezabírá, můžete vyzkoušet i různé chemické postřiky, které je však nutné provést zavčas a ve správné koncentraci. Proto to nedělejte, pokud si nejste jistí, že víte jak na to. Vzhledem k počasí mnohdy sečeme trávník naposledy až v listopadu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Markéta Kadeřábková

Do magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pro Vás přispívám již třetím rokem, specializuji se na pokojové květiny, dekorace a zahradu. Jakékoliv připomínky mi můžete zaslat na [email protected]

Zobrazit další články