Ochraňte svou zahradu před škůdci s pomocí ptáčků. Na zahradě jim připravte budku

                   

Jistě vás trápí otázka, jak přes zimu ochránit vaši zahradu před škůdci. Možná vás napadá řada opatření a některé z nich jistě zahrnují i použití různých chemických přípravků. Jenže asi tušíte, že to není ideální řešení. Chemii bychom se měli co možná nejvíce vyhýbat, protože často řeší projevy, ale ne příčiny, a ve výsledku si příliš nepomůžete. Pokud chcete zahradu spolehlivě ochránit, můžete pozvat do vaší zahrádky ptáčky – spolehlivé ochránce před škůdci. Vy je nakrmíte a oni vám na oplátku udělají dobrou službu.

Připravte svým pomocníkům vhodný příbytek

Správně tušíte, že nejlépe ptákům prospějete tak, že jich u sebe na zahradě vybudujete budku, kam budete pravidelně přisypávat vhodné krmivo. Každý ptačí druh má své specifické požadavky, týkající se hlavně velikosti vletového otvoru. Nové budky vyvěšujeme již na podzim, aby přes zimu získaly patinu, ptáci si na ně zvykli a mohli je začít využívat už v zimním období nepohody pro přenocování. Pokud je vaše zahrada nebo sad větších rozměrů, klidně si můžete dovolit instalovat i více budek. Ornitologové ale doporučují, aby od sebe byly vzdáleny alespoň 15-20 metrů. Budku je dobré umístit na klidném, ale zároveň dobře dostupném místě asi 2 až 3 metry vysoko. Volbou typu budky a velikosti se můžeme pokusit přilákat do zahrady určitý ptačí druh. Vletový otvor nasměrujeme po větru tak, aby do budky nepršelo. Do podlahy budky je vhodné při výrobě vyvrtat několik drobných otvorů, které budou odvádět případnou vlhkost.

Pokud jste na zahradě ponechali budku z loňska, je dobré ji na podzim vyčistit a připravit na novou sezónu. Odstraníme především starý hnízdní materiál či krmivo, často se v okolí také vytváří hnízda vos nebo sršňů. Zkontrolujeme zavěšení a stav dřeva, opravíme závady, aby budka byla pro ptáky bezpečná a dlouho jim sloužila.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články