Pozvěte na svou zahradu všechny motýly z okolí. Zárukou úspěchu je neotřelý způsob pěstování komule alias motýlího keře

                   

Komule Davidova (Buddleia davidi) patří mezi velmi oblíbené zahradní keře. Dokáže totiž na zahradu přilákat množství půvabných motýlů (ale i jiného hmyzu). A právě proto si vysloužila přezdívku motýlí keř. Pokud však nechcete, aby se vám za několik let změnila v nevzhledné koště, naučte se ji správně stříhat i hnojit.

Proč si pořídit komuli

Tato dřevina se k nám dostala ve druhé polovině 19. století a to z Asie, od té doby se však v okrasných zahradách rozšířila téměř po celém kontinentu. Obvykle dorůstá do výšky 1,5 až 3 metrů, ale dokáže vyrůst i více, pokud jí dopřejete optimální půdu. Pozornost na sebe upoutá velkými hrozny pestře zbarvených květů, které se na dvouletých výhonech objevují v období od června do září. Květy mohou být bílé, světle růžové a fialové.

Jak pěstovat komuli na zahradě

I když vypadá komule Davidova opravdu působivě, její pěstování ve skutečnosti není příliš složité. Ke své spokojenosti potřebuje především chráněné slunné místo. Nejlépe poroste v neutrální půdě, ale spokojí se i s tou, která je mírně zásaditá nebo mírně kyselá. Vždy však musí být humusovitá a dobře propustná. Pokud chcete komulí pěstovat více, vysazujte od sebe jednotlivé keře ve vzdálenosti od 50 do 80 cm.

Tyto keře však vypadají krásně i jako solitér. A hodí se i pro pěstování v městských zahradách, protože většina kultivarů se pyšní i vysokou odolností vůči znečištěnému ovzduší. Pokud jde o nároky na údržbu, pak byste měli vědět, že motýlí keř musí být pravidelně zastřihován a během nejhorší zimy také chráněn před mrazem. Jeho kořeny nutné ochránit především, a to vytvořením valu z kůry nebo jiného mulče.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak zalévat komuli

Posledním důležitým bodem péče je zálivka, komuli je třeba zalévat především v suchém počasí. Jinak si vystačí poměrně dobře sama (jen o sazenice v prvním roce po výsadbě je třeba pečovat trochu více). Se zálivkou to však nepřehánějte, za žádných okolností totiž nesmí dojít ke stagnaci vody v půdě po delší dobu, jinak riskujete napadení komule houbovými chorobami.

Zárukou úspěchu je správný střih

Komule Davidova kvete na dvouletých výhonech (pro jiné druhy to však platit nemusí), takže je třeba vyhnout se silnému jarnímu řezu. Střih je naopak doporučen v létě a to ve chvíli, kdy výhony komule odkvetou. Tehdy je vhodné zkrátit větve o třetinu (jen ty, na kterých jsou odkvetlá květenství). Jarní řez je nutné naopak maximálně omezit, a to jen na odstranění větví suchých nebo nemocných.

Jaké rostliny používáte k přilákání motýlů na zahradu vy?

Podívejte se na to, kolik motýlů dokáže jeden nenápadný keř na zahradu přitáhnout
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články