Možná už jste to někde zahlédli – majitelé velkých travnatých pozemků si někdy namísto klasické sekačky pořídí sekačku živou – ovce. Je to ale skutečně výhodné? Ovečky skutečně dokážou spást velké množství porostu, přičemž slovo „porost“ je zcela na místě. Nechutná jim totiž jen tráva, ale i keře, okrasné a užitkové rostliny a také jablka, mrkev, řepa, sušený chleba. Samozřejmě i speciální granule pro ovce.
Starost navíc
Je tedy pravda, že se sekáním trávy vám jistě pomohou. Bohužel ale přibude starost o ně – a není to zas tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Přinejmenším je musíme aspoň dvakrát za den zkontrolovat, zda jsou v pořádku. Ovečka je živý tvor a takový se občas chová nevyzpytatelně. Někdy se zamotá do provazu, jindy někde uvázne, podaří se jí překonat plot a zaběhne se. K dokrmení je také nutné jim přidávat chleba a sůl, aby doplnily minerální látky. Pamatovat také musíte na vodu.
A co s vlnou?
Další starost přichází se zimou. První možností je zvíře porazit a vychutnat si jej jako šťavnatou pečínku, ale jen málokdo to dokáže, když mu předtím zvíře tak dlouho a dobře sloužilo. Další možností je nechat ovce přezimovat v chlívku. Ale vyžaduje to místo, dostatek sena a dalšího krmiva. Ovečky se také musejí stříhat. Celkovou střiž bychom správně měli zajistit dvakrát ročně, praxe je ovšem často taková, že se vlna stříhá jednou za rok, a to na jaře, když se oteplí. Jenže výkupní cena vlny je dnes tak nízká, že s přivýdělkem rozhodně nepočítejte. Je to spíše starost navíc.
Důležité je také si uvědomit, že ovce je stádovité zvíře a samo dlouho nevydrží. Ideální je tedy mít větší stádečko alespoň o pěti kusech. Nakonec je nutné připomenout, že ovce se rozhodně nepostarají o nějaký vzorový anglický trávník. Pažit bude okousaný nestejnoměrně, a ještě navíc hojně přihnojovaný. Co však ovečkám rozhodně nelze upřít – oproti sekačce jsou tiché a vždy ekologické.