Ovládl vaši zahradu mechový porost? Takto jej spolehlivě vymýtíte

                   

Pečlivě upravený a krásně zelený trávník je chloubou nejednoho zahrádkáře. Vám se to ale stále nedaří, protože vám práci hatí mechy? Jak jejich výskytu předcházet a jak si s nimi poradit, když se v trávníku objeví?

Mech umí trávník zcela zničit

Mech představuje pro okrasné trávníky závažný problém. Daří se mu především ve stinných místech na půdách s kyselou reakcí nebo na často mulčovaných plochách. Svým růstem značně utlačuje trávník a bere mu živiny nutné k tomu, aby byl hezky zelený.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Nemulčujte!

Překvapivě svému trávníku často nejvíce škodí sami zahrádkáři, kteří nevědí, jak správně nakládat s posekanou trávou. V současnosti se nejčastěji mulčuje a nechává se na trávníku. To ale může ve výsledku dost škodit. Mulčovaný porost se postupně rozkládá a zasychá, napomáhá vzniku travní plstě, která brání přístupu živin do trávníku. Velké množství hmoty způsobuje zakyselení porostu, což je ideální podmínka pro vznik a růst mechorostů. Pokud tedy mulčujete, asi už tušíte, kde může být zakopaný pes.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Proti mechu bez milosti

Co ale dělat, když už mech nabral sílu a doslova ovládl váš původně hezký trávník? V březnu vyrazte na trávník s vertikutátorem nebo speciálními hráběmi, které pomohou s odstraněním mechu z plochy. Při provzdušnění dojde nejen k odstranění mechu, ale i ostatních nečistot, jako jsou zbytky listí od podzimu a travní plsť. V sezoně, pak významně omezte mulčování nebo to ideálně nedělejte vůbec. Tím zabráníte tvorbě plstě a okyselování půdy.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Začněte také hnojit, nejlépe používejte ledek vápenatý, který půdě dodává dostatek živin, a to se právě mechům vůbec nelíbí. Pokud už došlo k úplné změně druhů a váš trávník je kompletně zaplevelen, celou plochu zlikvidujte totálním herbicidem a přistupte k úplné obnově. Plochu je dobré nechat zorat, nakypřit a osít novým trávníkem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články