Hlavní pravidla pro podzimní péči o mečíky. Pokud nezanedbáte žádný krok, budete se těšit z dvojnásobně velkých květů

                   

Mečík (Gladiolus) patří ke květinám, které se na našich zahradách objevují velmi často. Víte však, co potřebuje pro to, aby byl za všech okolností spokojený a dařilo se mu? Především ho musíte uchránit před mrazy. Ty ho totiž spolehlivě zničí a žádné krásy se tak během příští sezóny zaručeně nedočkáte.

Cibuloviny, které musíte vyrýt na podzim

Všeobecně platí, že cibule mečíků ze země vyjímáme hned poté, co odkvetou a co jim zežloutnou listy. A to platí i pro další cibuloviny. Pokud chcete, aby přežily, musíte ze země vyrýt také:

  • montbrécie (Crocosmia),
  • habešské mečíky (Acidanthera),
  • dosny (Canna),
  • begonie (Begonia),
  • tygřice (Tigridia),
  • frézie (Freesia)
  • lilie (Lilium),
  • jiřiny (Dahlia),
  • a některé druhy sasanek (Anemone).
iZdroj fotografie: Depositphotos

Kam a jak uskladnit mečíky

Jakmile máte hotovo, nechte cibule vyschnout. Následně je po celou zimu uchovávejte na tmavém a chladném místě. Ale pamatujte na to, že před výsadbou potřebují alespoň tři týdny na přípravu. Do země se vrací asi v polovině května, proto je 20-25 dní před touto dobou vyneste do světla a tepla. Půdu předtím pohnojte domácí směsí, která bude obsahovat 30 gramů sulfidu draselného a 15 gramů superfosfátu.

K tomu všemu přidejte 15 gramů dusičnanu amonného (na metr čtvereční) a myslete na to, že záhon by měl být „hotový“ alespoň dva týdny před výsadbou. Dbejte na to, aby byla půda volná a lehká a expozice samotná pak dobře osvětlená, ovšem jedním dechem rovněž chráněná před větrem. A mečíky také nemají rády nízká místa, kde se tzv. drží voda.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na výsadbu mečíků

Příprava mečíků na budoucí výsadbu však ve všech případech začíná kontrolou cibulí. Jen ty zdravé a neporušené je možné vysadit na záhon. Hledejte především přítomnost hniloby a takový výsadbový materiál bez milosti zlikvidujte. Snadno se totiž stává zdrojem chorob, které se rychle šíří i mezi zdravé květiny. Nespoléhejte na to, že se hlíza „možná nějak zotaví.“ Risk v tomto případě rozhodně nebývá zisk – ba spíše naopak.

Výsadba mečíků do skalky

Pokud se vám v zahradnictví podaří sehnat divoký mečík střechovitý (Gladiolus imbricatus) – v naší přírodě ho nesbírejte, je přísně chráněný – můžete ho zasadit také do skalky. K němu přisaďte další vhodné druhy jako je například povijnice laločnatá (Ipomoea lobata), kuklík Geum), šafrán (Crocus), narcis (Narcissus), třemdava bílá (Dictamnus albus) nebo brambořík (Cyclamen).

Také nedáte dopustit na něžnou krásu mečíků nebo máte na květinovém záhonku jiné favority?

Zopakujte si, jak pěstovat gladioly neboli mečíky (Gladiolus) v několika návodných krocích
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články