Péče o kosatce po odkvětu. Je to snadné, ale nepodceňte to. Velké chyby dělají i zkušení zahrádkáři

                   

Kosatce jsou krásné pestrobarevné rostliny. Kvetou modře, bíle, žlutě ale i bronzově nebo červeně. Rozzáří vaši skalku a vyjímají se i u jezírek. Mají rádi propustnou půdu a dostatek slunečního světla. Jinak to jsou celkem nenáročné rostliny, které nemají rády trvale mokrou půdu. Ideálním pro pěstování jsou vyvýšená místa a skalky.

Co s odkvetlými kosatci

Rostliny potřebují nasbírat dostatek energie na další rok. Proto je nutné nechat pouze listy a stonek s květem odstranit. Zůstanou pouze zdravé listy, které budou čerpat energii ze slunce. Suchý květ a stonek odstraňte pomocí nůžek. Ustříhněte nejlépe pod úhlem 45° až u základny listů, tím zabráníte usazení vody v řezu hnilobě. Všechny odstraněné části můžete vyhodit na kompost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na množení kosatců

Po odkvětu je ideální čas na množení kosatců. Pro lepší práci s rostlinou zastřihněte listy na délku 20-30 cm. K vyrytí použijte rycí vidle, ale dejte pozor ať nepoškodíte oddenky.

Sadba nových kosatců

Ideální měsíce pro novou sadbu jsou srpen a září. Použijte vždy silný a zdravý trs, který by měl mít dvou až tří článkový oddenek. Přebytečné oddenky a kořeny odstraňte. Nesázejte je moc hluboko, nejlepší je když část bude vyčnívat trochu ze země, jinak by vám rostliny další rok nemuseli vykvést.

i

Jak zazimovat kosatce

Říká se, že čím má rostlinka neobvyklejší barvu květů, tím je přes zimu zranitelnější. Proto je nutné ji vytvořit ideální podmínky, aby přežila zimu. Na podzim je potřeba zastřihnout všechny zelené listy na délku 15 cm. Nové rostlinky přikryjte chvojím, ty starší postačí zasypat například pískem, nebo čímkoliv co nezadržuje vodu. Kosatce ochráníte před silnými mrazy.

Každá rostlinka potřebuje trochu vaší pomoci, proto péči o ni nezanedbávejte, pravidelně se o ně starejte a ony vám pak budou dělat radost svojí krásou. Protože každý zahradník je nejspokojenější, když se jeho květinám daří.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články