Postarejte se na konci srpna o své odkvetlé pivoňky správně. Chalupářské triky zajistí trojnásobné kvetení příští rok

                   

Pivoňky (Paeonia) nejlépe prosperují na slunci nebo na částečně zastíněných místech. Nejlépe se jim daří na teplém, chráněném místě. Pokud takové na zahradě nemáte, musíte je zakrýt vrstvou chvojí. A důležité je také dodržovat i správné schéma zálivky a hnojení. Někdy však ani všechny tyto aspekty nestačí k tomu, aby vám pivoňky každoročně zaplavovaly zahradu barvami. Chybu totiž nejspíše děláte v jejich pozdní péči.

Ten pravý čas pro dělení

Pivoňky zbavte všech odkvetlých květů ještě předtím, než se na nich začnou tvořit semena. Ta v našich podmínkách stejně nikdy nedozrají a rostlina by se tak jejich tvorbou jen vysilovala. Pokud chcete pivoňky množit, vsaďte na dělení trsů. Dělené keře by měly mít stáří alespoň 6 let. Vhodný čas k tomuto úkonu nastává od posledních dnů srpna až do října. Keře vykopejte, opláchněte trochou vody a nechte několik hodin oschnout.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Samozřejmě na stinném místě, kde budou mít čas se vzpamatovat. Kořeny rozdělte na několik částí. Každá z nich na sobě musí mít alespoň tři pupeny. Každou sazenici znovu omyjte a důkladně zkontrolujte, abyste odstranili nemocné, špatně rostoucí nebo omylem odtržené kořeny. Teprve poté zasaďte pivoňky do země. Předtím však ještě kořeny namočte do roztoku 3 gramů manganu, rozpuštěného v 10 litrech vody.

Ochraňte pivoňky před chorobami

Tímto postupem zlikvidujete všechny choroby i možné škůdce. Ale dejte pozor na to, aby nebyl roztok příliš koncentrovaný. V takovém případě se kořeny popálí. Před výsadbou musí být kořenové části dobře navlhčeny. Ošetřete je také dřevěným popelem a jílem a neuškodí přidat ani trochu fungicidu. Rostliny sázejte do mírně hlinité a dobře odvodněné půdy. Dávejte pozor, aby nebyly utlačovány jinými květinami nebo dřevinami.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Horní část kořenů může být umístěna maximálně 4 centimetry pod povrchem. Při výsadbě berte v úvahu i možný pokles půdy, takže za nějaký čas je nutné podle potřeby rostliny znovu zasypat úrodnou zeminou. Pokud jsou kořeny odhaleny, brzdí vývoj keře, vysychají a postupně se vážně poškozují. Po jednom či dvou letech vám tak mohou pivoňkové keře zcela uhynout. A to by byla škoda.

Jak na hnojení pivoněk

Při výsadbě nasypte na dno jamky směs organické hmoty. Její základ by měl tvořit dobře vyzrálý kompost, rašelina a hnůj. Můžete použít také kostní moučku (asi 0,4 kg) nebo směs superfosfátu (asi 0,2 kg) a síranu draselného (asi 0,2 kg). V jílovité zemině je žádoucí přidat ke kořenům ještě 200 gramů jemně mletého vápna. A pokud pivoňky nepřesazujete, zapracujte jednoduše uvedené materiály přímo ke kořenům.

Naučte se, jak jednoduše ale efektivně pěstovat bylinné pivoňky. Budou perfektní ozdobou zahrady
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články