Zelenomodrý koberec z hořce skvěle zaplní prázdná místa ve vaší zahradě. Neváhejte a vysaďte si ho také, nyní je na to správný čas

                   

Hořec ozdobný/čínský (Genatiana sino-ornata) je dvouletá bylina z čeledi hořcovitých (gentianaceae) s původem v severozápadní Číně. Dorůstá do výšky 8–20 cm a má úzké světle zelené listy. V podzimních měsících vytváří nálevkovité zářivě modré květy, pro které jsou charakteristické pruhy na vnitřní straně okvětních lístků. Rostlina tvoří husté koberce, proto se perfektně hodí do každé zahrady.

Potřebuje světlo a kyselé pH

Hořci se nejvíce daří na polostinném nebo slunném místě. Dělá mu ale problém sluneční úpal, proto byste ho měli vysadit mezi rostliny, jejichž listy mu poskytnou potřebný stín. Pro tento účel jsou nejlepší volbou cibuloviny (např. tulipány nebo narcisy), které hořec na jaře zastíní a v létě, když se zatáhnou, mu zase přenechají dostatek slunečních paprsků.

iZdroj fotografie: Pxfuel

Pro správný růst této okouzlující rostliny je limitujícím faktorem zejména kvalita zeminy. Vyžaduje totiž pH s hodnotou 4,5 a 5,5. Jde tedy o kyselomilnou rostlinu, takže se vyvarujte použití hnojiv s vysokým obsahem vápníku. Těmi byste mohli hořci způsobit mnoho nepříjemností. Nejlepším způsobem dodání živin je přidání rašeliny nebo zapravení kompostu do půdy.

Nejlépe je mu u vody

Co se týče nároků na vodu, hořec potřebuje mírně vlhkou až vlhkou půdu. Dbejte tedy na to, aby zemina nebyla příliš suchá ani mokrá. Rostlině dále ke správnému vývoji napomáhá vyšší vzdušná vlhkost, proto je pro ni ideální vysazení poblíž malých vodních ploch.

iZdroj fotografie: Pxfuel

Hořec v zahradě můžete umístit na mnoho stanovišť. Skvěle se hodí jako:

  • skalnička do skalek a kamenných zídek,
  • podrost mnoha rostlinných druhů, mezi něž patří např. rododendrony, azalky a kanadské borůvky,
  • zpestření vaší terasy, protože je možné ho pěstovat i v květináči,
  • porost kolem zahradního jezírka.

Pokrývá alespoň kousek hořcového koberce i vaši zahradu?

Kromě hořce můžete vysadit mnoho dalších druhů skalniček. Skalku rozzáří krásnými barvami svých květů.
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články