Zahrada plná sasanek? Postup pro opravdu líné pěstitele, po celé roky nebudou vyžadovat slunce ani velkou péči

                   

Nejčastěji na ně narazíme v přírodě. Na jaře vykvétá především bílá sasanka hajní (Anemone nemorosa), které v některých lokalitách dělá společnost i výrazně žlutě zbarvená sasanka pryskyřníkovitá (Anemone ranunculoides). Výběr zahradních druhů je ale mnohem širší a všechny mají nároky na péči víceméně podobné.

Uplatní se všude tam, kam nesvítí slunce

Jde o rostliny ideální pro stinná zákoutí. Nejméně slunce z běžně pěstovaných druhů vyžadují sasanka lesní (Anemone sylvestris), sasanka větvená (Anemone dichotoma) a samozřejmě již zmíněná sasanka hajní (Anemone nemorosa). Ovšem chcete-li vsadit na skutečnou krásku, musíte sáhnout po sasance japonské (Anemone japonica).

iZdroj fotografie: PxHere

Jde o druh dorůstající výšky až jednoho metru. Vykvétá později než jeho české družky – zhruba na přelomu července a srpna. A velké růžové květy se objevují opakovaně až do podzimu. Podobné vlastnosti mají také sasanka hupehenská (Anemone hupehensis) a sasanka kavkazská (Anemone caucasica), i když ty už nedokážou milovníky květin zaujmout tak výraznými barvami ani velikostí.

Ještě větší, než jste doufali

Ale japonská hybridní sasanka rozhodně není tou největší krasavicí z rodu pryskyřníkovitých, kterou si můžete na zahradu pořídit. Ještě nápadnější je totiž sasanka něžná (Anemone blanda). Její květy ovšem nevydrží příliš dlouho. Nejlépe poroste v polostínu, zasazená v lehké, humusovité a vlhké půdě. Vyschnutí nesnáší, takže v létě potřebuje mírné zavlažování.

iZdroj fotografie: Pixabay

Hledáte spíše barevnější odrůdu? Pak se vám jistě zalíbí sasanka věncová (Anemone coronaria). Vykvétá na jaře od dubna do června a její květy mohou mít různé barvy. Pro svou maximální spokojenost vyžaduje slunné místo a úrodnou, neustále mírně vlhkou půdu. Bohužel netoleruje nízké teploty, proto je nutné ji před zimou dobře přikrýt chvojím.

S jakými rostlinami sasanky kombinovat

Jen málokdy však tyto květiny vypadají dobře jen v monokultuře. Mnohem lépe tedy uděláte, když k nim vysadíte další vhodné kvetoucí společníky. Může jít například o jarní cibuloviny jako jsou šafrány (Crocus), narcisy (Narcissus), bledule (Leucojum) či sněženky (Galanthus). Hodit se mohou také bramboříky (Cyclamen), modřence (Muscari), ladoňky (Scilla) nebo konvalinka vonná (Convallaria majalis).

iZdroj fotografie: Pixabay

A pokud si chcete doma vytvořit skutečné lesní zákoutí, klidně do stínu stromů vysaďte i česnek medvědí (Allium ursinum), doplněný pro větší efekt pomněnkami (Myosotis) a barvínkem větším alias brčálem (Vinca major). Ten se postará o vyplnění všech volných ploch, a pomůže tak na zahradě dotvořit půvabnou celistvou zelenou plochu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články