Nesmrtelný japonský strom je opravdu nenáročný na pěstování. Jeho nevšední listy vypouští okouzlující vůni

                   

Zmarličník japonský (Cercidiphyllum japonicum) je dřevina z čeledi zmarličníkovitých (Cercidiphyllaceae) pocházející z Japonska a Číny. Ve své domovině dorůstá výšky až třiceti metrů, u nás pak jen do deseti metrů. Na tomto stromě jsou atraktivní zejména listy, jež mohou být buď srdčité až ledvinité s vroubkovanou čepelí, nebo eliptické, které mají čepel hladkou.

Listy rozvoní celou zahradu

Tvar není jediným zajímavým aspektem listů zmarličníku. Po tom, co se jejich barva změní na zlatožlutou, opadají a započne jejich tlení, se z nich do okolí rozline příjemné aroma. To se dá přirovnat k čerstvě upečeným buchtám s povidly. Neobvyklá vůně povidel tak každému ihned navodí chuť na tento výtečný moučník.

iZdroj fotografie: Pxfuel

Květů si téměř nevšimnete

Květy této dřeviny jsou uspořádány do hustých hlávek a nemají okvětí. Ty samičí jsou přisedlé a vyrůstají většinou po čtyřech, samčí sedí na dlouhých stopkách po dvou. Kvetení probíhá ještě před olistěním, ale uvidíte ho jen na blízkou vzdálenost. Generativní orgány zmarličníku totiž splývají s okolními větvemi. Koncem léta se z nich vyvine 1–2 cm dlouhý měchýřek obsahující několik semen.

Je využíván v průmyslu

I když dřevo zmarličníku není pevné ani trvanlivé, bývá často využívané v nábytkářském průmyslu a při výrobě dřevěných interiérových obkladů. Je totiž jemně pórovité, dobře opracovatelné a výborně leštitelné. Zpracovává se hlavně ve státech východní Asie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jde o odolný a nenáročný strom

Zmarličníku se daří v hluboké, hlinité či hlinito-jílovité půdě s mírně kyselým pH. Vyhněte se vysazení blízko komunikací, nesnese totiž silné zasolení. Vyhovuje mu polostinné až slunné stanoviště. Pravidelně ho zalévejte tak, aby byl substrát neustále vlhký. Dejte však pozor na podmáčení, které by dřevině ublížilo. Hnojte ho pravidelně hnojivem pro okrasné rostliny.

iZdroj fotografie: Pxfuel

Dřevina je mrazuvzdorná, jelikož vydrží teploty až do –30 °C. Dále výborně snáší řez, který byste měli provádět v době mezi koncem zimy a začátkem rašení. Netrpí téměř žádnými škůdci ani chorobami, takže pokud se o svůj zmarličník budete dobře starat, dokáže vaši zahradu zdobit po mnoho let.

Způsobů množení je mnoho

Zmarličník si můžete doma snadno namnožit semeny. Ta jsou přibližně 5 cm dlouhá a dozrávají v listopadu. Před vysetím je stratifikujte jeden až dva měsíce v lednici. Doba klíčení se pohybuje okolo 4–6 týdnů. Možné je i vegetativní množení. Vyzkoušet můžete:

  • řízkování vyzrálého i nevyzrálého dřeva,
  • hřížení
  • nebo odkopky.

Okouzlila nádherná vůně tohoto stromu i vás?

Zmarličník je opravdu krásná dřevina a hodí se do každé zahrady. Vysaďte si ho také!
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články