Podrobný návod mistrů pěstitelů, jak správně na jaře vysadit pivoňky pro dokonalé kvetoucí keříky

                   

Pivoňky jsou nádhernými květinami s bohatými a voňavými květy. Běžně se vysazují na podzim nejčastěji v měsíci srpnu a září. Pokud jste to ale nestihli, máte další šanci na jaře. Jarní výsadba však vyžaduje pečlivý přístup a dodržení několika základních pravidel pro úspěšný výsledek s bohatě rostoucími keříky.

Výběr správné odrůdy a zdravé rostliny

Pro maximální úspěch je důležité zvolit zdravou sazenici. Na obalu si přečtěte, o jakou jde odrůdu, informace o rostlině i případné pokyny k vysazování. Svědomití prodejci uvádí všechny tyto informace na obalu. Dále je důležité zkontrolovat i samotný stav vybrané sazenice, který nesmí být zasažená plísní ani hnilobou. K vidění by měly být zhruba 2 až 3 malé výhonky pro růst do nadzemní části a zdravý kořenový bal bez známek poškození nebo nemocí.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Návod na jarní výsadbu pivoněk do volné půdy

V první řadě pečlivě vyberte vhodné místo pro pivoňky, protože přímo bytostně nesnáší případné stěhování. Jakmile si jednoznačně určíte, kde chcete každý rok během jara obdivovat kvetoucí pivoňky, připravte si dostatečně hlubokou jámu. Potřebovat budete výsadbovou jámu o rozměrech zhruba 60 na 60 centimetrů.

iZdroj fotografie: Canva

Na spodní část připravené díry nasypte trochu drenážního materiálu, kdy může jít například o keramzit, keramickou drť, říční písek, drcené cihly a podobný propustný materiál. Tloušťka drenáže by měla být zhruba 10 až 15 centimetrů. Nahoru přidejte ještě trochu vykopané úrodné půdy. K tomu dejte trochu kompostu a hnojiva ve formě superfosfátu či popela pro optimální výživu pivoněk.

Umístění pivoňky

Následuje přidání ještě další vrstvy zeminy pro vytvoření jámy, do které přijde již samotná sazenice pivoňky. Tu zahrabejte zhruba do hloubky 5 až 7 centimetrů tak, aby pupeny zůstaly v horní části a mohly se snadno dostat nad povrch. Optimální výška zasazení je důležitá, protože chrání před mrazem a zároveň pomůže brzkému a vydatnému kvetení.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Kolem pivoňky opatrně doplňte zbývající zeminu a jemně zatlačte rukama. Pokuste se vytvořit jemný dolík pro jednodušší zalévání a aby voda směřovala ke kořenům nově vysazené rostliny. Následně zalijte a vrchní část jemně přesypte rašelinou smíchanou s humusem a běžnou půdou. Vznikne ochranná vrstvička pro lepší zakořenění a ochranu před vnějšími podmínkami.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články