Podzimní sázení tulipánů: Kompost a suché listí pomohou s přezimováním

Tulipány toho ke své spokojenosti příliš nepotřebují – třeba obyčejné suché listí je pro ně doslova pokladem. Pak už stačí jen slunce a živiny.

Tulipán i Zdroj fotografie: Marc Schloesser / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tulipány patří k nejoblíbenějším a nejznámějším jarním květinám, které jsou obdivovány pro své zářivé barvy a jemné okvětní lístky. V Evropě se pěstují od 16. století, jak upozorňuje web iReceptář. Ovšem chcete-li vypěstovat krásné a vitální květiny, je nutné vybrat zdravé cibule a dodržovat zásady výsadby. Ta se provádí právě teď na podzim.

Správný výběr cibulí tulipánů

Základem úspěšné tulipánové zahrady je výběr správných cibulovin. Cibulky tulipánů můžete nakupovat už od poloviny září, protože v tomto období jsou v klidovém stavu. Při výběru však buďte opatrní, protože tyto květiny jsou obzvláště náchylné k různým houbovým a virovým chorobám, proto je nezbytné každou cibulku pečlivě prohlédnout. Hledejte kusy, které jsou pevné, těžké a bez jakýchkoli poškození, jako jsou praskliny nebo skvrny na vnějším obalu. A hledejte také ty větší, protože mají tendenci vytvářet pevnější květní stonky.

V závislosti na klimatických podmínkách začíná sezóna výsadby obvykle koncem září nebo začátkem října. Aby byly cibulky až do doby výsadby ve výborném stavu, je nutné je skladovat na dobře větraném místě. Podle mých zkušeností jim stačí ke spokojenosti opravdu málo. Může to být slunečná místnost, balkon nebo zahradní přístřešek. Cibulky skladujte bez vnějšího papírového obalu, ideálně v sáčku s mírně vlhký mechem nebo rašelinou. Dbejte na to, aby měl sáček malé otvory umožňující cirkulaci vzduchu.

Kde a kdy tulipány sázet

Tulipány rychle zakořeňují, proto se doporučuje vysazovat je koncem září, kdy se půda dostatečně ochladí. To doporučují i na stránkách Loukykvět. „Výsadba v této době snižuje podle mých zkušeností riziko virových onemocnění, která mohou tulipány postihnout v teplejším období,“ dodává k tématu Libuše B. z Roudničky u Hradce Králové.

Vše o pěstování tulipánů na zahradě iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vás oblíbené tulipány potěšily i během příštího jara nádhernou záplavou nádherných květů, musíte je teď správně zasadit

Požadované nároky na světlo

Tulipánům se daří na plném slunci nebo v polostínu. Zásadní je vysadit je na dobře osvětlená místa v zahradě. Na stinných místech mohou tulipány růst pomaleji a vytvářet menší květy. Kromě toho je také nedoporučujeme pěstovat na stejném místě déle než dvě sezóny po sobě. Toto střídání pomáhá zabránit tomu, aby se v půdě uchytily choroby, jak jsme na webu Chalupáři-Zahrádkáři rovněž upozorňovali.

Prevence chorob je zásadní

Abyste předešli houbovým chorobám, ponořte cibulky před výsadbou asi na 30 minut do slabého roztoku manganistanu draselného nebo antibakteriálního roztoku. Tím se cibule sterilizují a sníží se riziko infekce. Správnou techniku jsme na webu Chalupáři-Zahrádkáři také popsali. V jamce je pak zasypte kompostem pro více živin.

hrabání spadaného listí iZdroj fotografie: Freepik
Tulipány toho ke své spokojenosti příliš nepotřebují – třeba obyčejné suché listí je pro ně doslova pokladem

Zimní ochrana pro tulipány

S blížící se zimou, obvykle v listopadu nebo prosinci, je nezbytné chránit tulipány před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Přikryjte proto místo výsadby vrstvou kompostu, suchého listí nebo slámy.

Jaké jsou vaše triky pro úspěšné pěstování tulipánů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články