Mnoho oken u domů a bytů je v letních měsících ozdobeno bujně kvetoucími muškáty a pelargoniemi. Abyste se z těchto krásných květin mohli radovat co nejdéle, je potřeba se více zaměřit na jejich péči. Do zálivky postačí přidat pár ingrediencí a rostliny vám poděkují.
Jaké ingredience rostliny oživí?
Vyzkoušet můžete k podpoření květu muškátů a pelargonií následující metody:
- Do zálivky přidejte jednu kapku jódu. Na jeden květináč potřebujete asi 50 mililitrů vody. Ideálně použijte vodu dešťovou, nebo odstátou. Pokud jste již rostliny hnojili přípravky s obsahem jódu, vynechejte raději tuto metodu.
- Především na pelargonie bude skvěle působit zálivka mlékem. Tu provádějte jednou týdně. Mléko dodá květinám vápník, fosfor, hořčík a draslík.
Tipy na závěr
Muškátům rovněž prospěje i kvasnicové hnojivo. To vyrobíte tímto způsobem: do kyblíku nalijte litr dešťové vody, rozdrobte do ní čerstvé droždí (můžete přidat i sušené, pokud nemáte čerstvé) a zamíchejte. Směs nechte stát na chladném místě asi dva týdny. Pak roztok zřeďte před zálivkou čistou vodou v poměru 1 díl kvasnicového hnojiva a 3 díly vody. Muškátům a pelargoniím bude svědčit i hnojení pomocí kávové sedliny. Tu po přípravě kávového nápoje důkladně rozložte na noviny a sušte v teplém prostředí. Dejte pozor, aby nezačala plesnivět. Až bude suchá, poházejte ji na substrát k rostlinám. Možná budete znát i banánové hnojivo, které se používá hlavně na orchideje. Za vděk jím však vezmou i muškáty a pelargonie. Banánovou slupku nakrájejte a vložte do sklenice s vodou. Tak nechte na chladném místě louhovat dva dny. Poté použijte zředěné vodou na rostliny. Dodáte jim draslík, hořčík a fosfor. A až budete příště vařit na oběd brambory, nevylévejte posléze vodu. Po vychladnutí perfektně poslouží jako hnojící roztok na vaše milované květiny.