Usychají vám túje zevnitř? Nasazení této účinné léčby je dozajista vyléčí – žloutnutí a hnědnutí bude fuč

                   

Zeravy západní neboli túje (Thuja occidentalis) patří k nejoblíbenějším keřům používaným pro živé ploty. Jde totiž o kompaktní dřeviny, které jsou hezké na pohled a poměrně rychle rostou. S jejich pěstováním nebývají ve většině případů vůbec žádné problémy, jelikož vynikají svou nenáročností. Občas se ovšem může stát, že vám túje začnou zničehonic usychat.

Prosychání tújí od středu

Usychání vnitřních větví nebývá zpravidla problém, jelikož se jedná o přirozený jev. Sluneční paprsky se totiž nedostanou přes vnější větvě až do středu koruny, a tak dojde k jejímu proschnutí. Tato záležitost vás nemusí vůbec trápit, jelikož keř toto větvoví ani trochu nepotřebuje. Můžete ho tedy v klidu ostříhat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když pes močí na stromky

Čas k vašemu znepokojení nastává až ve chvíli, kdy začnou usychat i vnější větve. Na vás tedy je co nejrychleji objevit původce poškození a zarazit jeho aktivity. I když vás to překvapí, mezi záškodníky může patřit i váš čtyřnohý kamarád. Je všeobecně známo, že pejsci rádi močí na stromy a keře – a ani túje nejsou výjimkou. Svého mazlíčka tedy toto chování odnaučte, nebo mu zabraňte v přístupu k živému plotu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Možnou příčinou špatného zdravotního stavu živého plotu je také špatná péče o něj. Vyvarujte se tedy:

  1. přehnané dávce hnojiva: všímejte si příliš tmavých či světlých jehlic a bílého povlaku na substrátu (po zpozorování těchto jevů proveďte nejlépe přesazení keřů),
  2. špatně provedeného řezu: neprovádějte ho za příliš suchého dne, optimální je ořezání dvakrát až třikrát za rok.

Choroby a škůdci tújí

Hnědnutí a usychání větví mají na svědomí také houbové patogeny, kterými jsou:

  • Didymascella thujina,
  • Kabatina thujae.

Tyto dva organismy způsobují závažnou chorobu zvanou „hnědnutí a odumírání tújí”. Jejích příznaků (odumřelé výhony s viditelnými černými plodnicemi hub) si můžete všimnout od konce léta. Ochranu před nimi provádějte ve formě postřiku některým z registrovaných přípravků.

Na vině může být také škůdce z hmyzí říše, tedy molovka zeravová (Argyresthia thuiella). Jedná se o drobného motýlka, kterého entomologové zařadili do čeledi předivkovitých (Yponomeutoidea). Jejich housenky se živí vnitřními pletivy jehlic a nechávají za sebou poměrně velké množství trusu. Pro jeho eliminaci (v červnu) použijte insekticid značky Karate Zeon.

Jak jste si poradili s usycháním tújí vy?

Chcete rozšířit živý plot, ale nechce se vám utrácet? Zkuste si túje jednoduše namnožit
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články