Zazimujte své růže správně. Mrazy jim už nikdy neublíží a v příští sezóně pokvetou opět jako o závod

                   

Zjistěte, které faktory je třeba vzít v úvahu od chvíle, kdy svou zahradu zazimujete. A nezáleží na tom, zda vám v ní dělá společnost růže šípková (Rosa canina), růže dužnoplodá (Rosa villosa pomifera) nebo třeba růže svraskalá (Rosa rugosa) či různé vyšlechtěné hybridy. Pravidla jsou pro všechny stejná a měli byste se jimi řídit, jinak nelze bohaté kvetení těchto královen zahrady v příští sezóně zaručit.

Správný řez je základ péče

Péče o růže má mnoho různých rovin. Vždy je však velmi důležité odstranění starých květů a celkové zkrácení keře. Abyste toho mohli dosáhnout, musíte nejdříve zjistit, jaký typ růží na záhonku máte a podle toho se řídit. A jaké typy existují?

iZdroj fotografie: Pixabay
  • popínavé růže – to jsou ty s dlouhými výhony
  • růže půdopokryvné – mívají nízký vzrůst
  • růže záhonové – mohou být velkokvěté nebo mnohokvěté
  • růže sadové – obvykle vytvářejí keře
  • růže miniaturní – vhodné pro pěstování na terasách a balkónech

Všeobecně platí, že popínavé růže zkracujeme na 2/3 délky a ponecháváme 4 až 5 zdravých oček. Růže půdopokryvné řežeme jen minimálně a růže záhonové se naopak nebojíme seříznout více. Zcela bez péče se pak obejdou růže sadové. A co se týče růží miniaturních, ty upravujeme podle potřeby a na zimu je schováváme do bezmrazých prostor.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Škůdci a nemoci růží

Postarejte se také o vše, co by mohlo vašim květinám škodit v příští sezóně. Pokud byly něčím napadeny, pak pečlivě shrabejte listy, odstraňte postižená pletiva a vše pečlivě zlikviduje (spalte nebo vhoďte do popelnice). Mezi nejčastější choroby, kterými růže (Rosa) trpí, patří rozhodně černá listová skvrnitost růže (Diplocarpon rosae). Tu způsobuje houba známá pod latinským názvem Marssonina rosae.

Ošetřit leckdy potřebují i okolní rostliny

Velmi závažné je také padlí. U něj mějte na paměti, že je vysoce nakažlivé a rychle se šíří. Navíc jsou na něj růže obzvláště náchylné. Přežívá bohužel i na mnoha dalších rostlinách, které je nutné ošetřit také. Mezi typické zástupce hostitelů padlí patří:

  • astry,
  • floxy,
  • ostrožka stračka,
  • vlčí bob mnoholistý,
  • ovocné stromy a keře (angrešt, rybíz, broskvoň, jahodník apod.)
iZdroj fotografie: Depositphotos

Nezapomeňte je proto ošetřit také. A myslete také na rzivost růží alias rez růžovou (Phragmidium mucronatum). Pokud se u vás objevila, pak postižené rostliny brzy na jaře důkladně ošetřete speciálním postřikem. Jestliže všechny tyto kroky dodržíte, přežijí vaše růže zimu v opravdu perfektní kondici.

Věnujete svým růžím před zimou speciální péči nebo necháváte vše na matce přírodě?

Zjistěte vše potřebné o řezu a hnojení růží a počínejte si jako profesionální zahradníci
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články