Připravte své trvalky na zimu. Každá vyžaduje jinou péči

                   

Pokud máte na zahradě vysazené trvalky, je třeba se o ně před zimou řádně postarat, jinak vám další rok už příliš radosti neudělají. Jestliže chcete, aby trvalky přežily nároční chladné období v té nejlepší kondici, věnujte jim ještě před prvními mrazíky dostatečnou péči.

Peřinka z chvojí

Trvalky, které jsou mladé nebo nemají tolik rády zimu, je nejlépe zakrýt chvojím a snížit tak riziko toho, že zmrznou zcela nebo omrznou a zkomplikuje se jim jarní růst. K trsům se také hodí přihrnout trochu kompostové hlíny, která ochrání rostlinku ještě maličko lépe než jen samotné chvojí. V případě použití listů jako zakrytí buďte opatrní, neboť u listí je velké riziko tvorby plísní a hnití, v důsledku snížené prodyšnosti. Máte-li tedy přístup ke chvojím, je rozhodně lepší použít toto krytí.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Sestřih se hodí pro zdřevnatělé trvalky

Pokud nejde o mladé a náchylné trvalky, je péče trochu odlišná. Letité trvalky, které se na zimu nezatahují a zůstávají jím zdřevnatělé části a zbytky olistění, potřebují podzimní sestřih. Výhonky těchto rostlinek je vhodné zkrátit přibližně do délky asi 20 centimetrů nad zemí. Buďte ale obezřetní u stále zelených rostlin. Pokud se jedná o typ, která se na zimu zatahuje, sestřih by jim mohl spíše ublížit. Ty nechte tak, jak jsou, a sestřih jim dopřejte až s prvními jarními slunečními paprsky, abyste je trochu probudili k životu.

iZdroj fotografie: Freepik.com

Trvalek je ale velké množství druhů a typů a je velmi důležité poskytnou každé z nich skutečně individuální péči. Logicky také záleží na tom, jak moc mrzne, zda je nasněženo, nebo jde o mírnou a spíše vlhkou zimu. Většinou ale platí, že sníh trvalkám neubližuje, a není tedy třeba jej odstraňovat. Naopak dokáže rostlinku ochránit před velkými mrazy. Problém může nastat pouze tehdy, kdyby byl sníh příliš těžký a mohl rostlinu zlomit. Správná péče vám ale zajistí, že rostlinka bude na jaře opět plná síly.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články