Připravte trávník na podzimní mráz, aby se na jaře zase krásně zazelenal

                   

Péče o trávník není jen předmětem jarních a letních pravidelných úprav a zastřihávání, před začátkem chladného vegetačně klidného období zimy je potřeba jej správně připravit, aby se s jarním rašením opět zelenal. Příprava vyžaduje několik důležitých úkonů, které zajistí, že kořínky trávníku zůstanou vyživovány, neporušeny a nachystány na další sezónu. Jak se tedy o trávník před zimou postarat?

Péče o trávník na podzim

Před začátkem zimy by měl být trávník opečováván trochu jinými postupy, než jak jsme zvyklí přes léto. Zatímco příroda přechází do zpomaleného režimu a ukládá se k zimnímu klidu, měli bychom se postarat o trávník tak, aby byl na jaro zase v plné síle a uschlá nebo odumřelé části nebránily rašení nových výhonků. Standardně zahrnuje podzimní péče následující úkony:

  • odstraňování spadaného listí
  • sekání až do prvního mrazu
  • přihnojení
  • provzdušnění

Tyto úkony se provádí jak pro setý, tak pro pokládaný s tím rozdílem, že trávník setý na podzim obvykle na zimu není nutné přihnojovat.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Povrchové ošetřování trávníku na podzim

Jakmile začne padat listí z okolních stromů, měli byste je pravidelně odstraňovat, ať už shrabáváním, nebo sbíráním. Nejenže listí brání trávě v růstu (stíní sluneční záření a zatěžuje ji), ale pokud na povrchu trávníku zetlí, zůstanou po něm nevzhledné skvrny či zapříčinit plíseň. Před prvním mrazem by měl být trávník také v pravidelných intervalech sekán, a to na délku 2-3 cm, vyšší tráva můžu pod sněhem hnít.

Přichystání na zimu a sníh

Primárním prostředkem pro podporu růstů během podzimu a začátkem jara je přihnojení. K tomuto účelu by ovšem mělo být použito hnojivo s velmi nízkým nebo žádným obsahem dusíku a velkým množstvím draslíku a fosforu. Hnojení se aplikuje pouze v případě jarního výsevu či pokládky je hnojení prakticky nezbytné, u podzimního výsevu se nedoporučuje. Kromě hnojení je také přínosné provést provzdušnění či vertikutace půdy trávníku, které umožní oddělit odumřelé stonky odčerpávající vodu těm zdravým. Vertikutace je realizována speciálními hráběmi (vertikutátorem), které umožňují vertikální řezání až do hloubky 6 cm. Tímto způsobem dojde k rozpojení travnaté plochy a celkovému provzdušnění potřebnému pro odolání mrazu a zátěže sněhu. Vertikutaci je potřeba provést již na podzim, nikoliv až na jaře, kdy je starší trávník ztuhlý.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Jak trávník ošetřovat v zimě

Pokud je trávník správně na zimu připravený – pohnojený, zastřižený, provzdušněný a bez zátěže spadaným listím, měl by být v zimě udržovaný pouze minimálně. Napadne-li sníh, může se v malé vrstvě na trávníku nechat, neměl by se však do půdy zašlapávat a ani se na volnou plochu vrstvit. Sníh stébla zamrazuje a vytváří anaerobní prostředí, které je prospěšné pro bakterie, jež způsobují hnilobu, a plísně.


Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články