Proč by cibule tulipánů po odkvětu za žádnou cenu neměly zůstat v zemi na záhoně? Příští rok by nastala těžká odplata

                   

Hybridní tulipány (Tulipa) patří mezi nejoblíbenější a nejpěstovanější květiny v našich zahradách. Zajímá vás, jak tyto vytrvalé a krásné květiny pěstovat? Jak se starat o cibule po odkvětu a jak hluboko je později sázet? Seznamte se s tou správnou péčí o tulipány a už nikdy nebudete na jaře zaskočeni tím, jak málo cibulek se po zimě probralo k životu. Poradíme vám se vším potřebným a jako bonus přidáme další zajímavé informace o pěstování tulipánů.

Péče po odkvětu je zásadní

Jakmile jejich krása uvadne, pak se květů nemilosrdně zbavte. Listy však ponechte na místě a odřežte je až ve chvíli, kdy začnou žloutnout. K tomu dojde během následujících tří až čtyř týdnů. Během této doby tulipány mírně zalévejte a hnojte, pomůžete tak cibulkám lépe vyzrát. Posléze je vykopejte. Doporučujeme to provádět každý rok, ochráníte je tak proti chorobám a škůdcům.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Nikdy však tento krok neuspěchejte. Nejprve vyjměte ze země dvě nebo tři cibule a přesvědčte se, že mají dostatečně vyvinutý kořenový systém i krycí vrstvy slupek. Pokud tomu tak je, pak ostatní směle vykopejte. V opačném případě však ještě dva týdny počkejte. Cibule očistěte od zeminy a namočte v 5% roztoku manganistanu draselného po dobu 10 minut. Poté je osušte a uložte na vhodné místo. Skvěle vám poslouží papírová krabice.

Rychlé sázení cibulek tulipánů

Kam a jak tulipány správně sázet

Pro začátek je možné cibule skladovat při 23–25 °C, později teplotu snižte na 20 °C a nakonec na 17 °C. A kdy tulipány opět vysadit ven? Nejlépe ve chvíli, kdy teplota ve dne klesne k 7 °C. Stihnou tak do zimy dobře zakořenit, ale zároveň nebudou mít tendenci předčasně vybíhat. Cibule sázejte do hloubky 10–15 centimetrů (trojnásobek výšky cibule), a to v dostatečné vzdálenosti od sebe. Vyplatí se to.

Tulipány jako součást květinových výsadeb

Mají vaše květiny ozdobit trvalkové záhony? Pak je nenechte růst samostatně. Za společníky jim vyberte kupříkladu narcisy (Narcissus), hyacinty (Hyacinthus) nebo pomněnky (Myosotis). Ovšem doporučujeme i téměř zapomenutý řebčík kostkovaný (Fritillaria meleagris). Jeho květy se tulipánům částečně podobají a dohromady pak dokážou vytvořit opravdu zajímavé kompozice.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tulipány se ovšem často používají také jako výsadba pod stromy. Dokážou prosperovat pod ještě holými větvemi a odkvétají až ve chvíli, kdy jim listy začínají stínit. Přisadit k nim můžete všechny jarní cibuloviny, ale i celou řadu dalších květin. Mezi osvědčené patří například česnek medvědí (Allium ursinum), puškinie (Puschkinia), bramboříky (Cyclamen), sasanka hajní (Anemone nemorosa) nebo oblíbená konvalinka vonná (Convallaria majalis).

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články