Proč na růžových keřích výhonky zčernají a co je třeba udělat, aby k tomu nedošlo

                   

Šedá hniloba je nemoc, jež napadá různé rostliny. Způsobuje ji houba, která napadá nadzemní části rostlin a způsobuje jejich zčernání a odumření. Zbavit se šedé hniloby může bát náročným úkolem, jelikož se dokáže na odumřelých stoncích, květech a listech udržet poměrně dlouhou dobu a přežívá v půdě i během chladných či mrazivých dnů. Napadne-li růžové keře, je potřeba ji důkladně odstranit, protože může hned z jara začít napadat nové výhonky a celý keř tak může postupně zcela uvadnout.

Jak poznáte šedou hnilobu

Houba šedé hniloby může na růžích přežívat celá léta – pokud se na tělo rostliny dostane, zůstává i na odumřelých částech, z nichž po další sezónu postupně přechází na mladé výhonky. Neodstraníte-li všechny napadené části, nebo necháte-li je v místě růstu, může se přenést i na mladé sazenice z půdy. Rychleji se šíří za vhodných podmínek, kterými jsou především vlhkost, hustší porost a nadměrné užívání umělých dusíkatých hnojiv. Projevuje se černými lemy na výhoncích, pupenech, listech či stoncích, které se objeví nejčastěji po vydatných deštích nebo po náhlém a déle trvajícím snížení okolní teploty.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Léčba rostlin s šedou hnilobou

Objeví-li se na vašich růžích šedá hniloba, je potřeba jednat rychle a obezřetně. Zasažené části rostlin – květy, listy, výhonky – ihned odstraňte nožem nebo zahradními nůžkami tak, abyste společně se zčernalými konci odstranili i část zdravé rostliny. Keř zalévejte o něco teplejší vodou a ošetřete jej vhodným přípravkem – ideální je fungicid obsahující měď. Růže by se měly fungicidním přípravkem zalévat preventivně již od začátku podzimu, kdy teplota postupně klesá. Aplikace spočívá v zalití půdy přímo pod keřem a přestříkání fungicidním přípravkem. Při opakovaném ošetření přípravky střídejte, aby se zachovávala jejich účinnost. Pokud se houba objevuje i přes ošetřování, může se jednat o problém s nedostatkem bóru v těle rostliny, který plní imunitní funkci. V takovém případě můžete podpořit rostlinu roztokem kyseliny borité (1 gram rozmícháme v litru vody). Díky tomuto roztoku se výrazně zlepší kvalita květenství.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články