Rady od odborníka jak na jarní střih a množení hortenzií pro dokonalé bohatě kvetoucí keře

Mezi oblíbené dekorativní keře patří krásné hortenzie v růžových, modrých nebo bílých barvách. Pokud si je chcete namnožit a keř prostříhat před novou sezónou, bude se vám hodit následující návod.

Zdroj fotografie: Pixabay

Pokud již máte zkušenosti s pěstováním hortenzií, jistě víte, že řez není nutný pro jejich správné prospívání. Zároveň však pomůže s tvarováním a můžete takto získat cenný materiál pro množení k snadné přípravě nových keříků pro osázení zahrady. S tímto návodem se tak stanete skutečnými mistry na úpravu a množení hortenzie.

Kdy provádět řez hortenzie

Pro úspěšný výsledek je důležité správně načasování řezu. To se doporučuje vždy před zahájením vegetace. Ideální jsou časné jarní měsíce, kdy již ve stoncích proudí míza, což pomůže s případným zakořeněním nových řízků. Pupeny na stoncích musí být dostatečně velké, ale zároveň by ještě neměly být plně rozvité.

Zdroj fotografie: Canva

Výběr výhonků k ostříhání

Pro střih vybíráme dlouhé výhonky o délce zhruba 3 až 4 pupeny. Nad zemí by vždy zároveň měly zůstat alespoň 4 pupeny pro správný růst a kvetení. Zkrácení by nemělo být příliš drastické, aby neporušilo bohatý vývoj květů. Z takto získaných výhonků si následně připravte kousky na zakořenění. Každý připravený řízek by měl obsahovat alespoň 2 pupeny.

Zdroj fotografie: Canva

Řízky nechte zakořenit a vysaďte

Řízky je dobré nechat zakořenit v propustné půdě, kterou si připravíte smícháním rašeliny s pískem. Vyzkoušet můžete i zakořenění ve vodě. Ve většině případů je úspěšná zhruba polovina takto získaných řízků. Jakmile na nich začnete pozorovat růst, pokračujte v pěstování ve skleníku v nádobě do té doby, než bude rostlinka dostatečně velká pro přesunutí na venkovní stanoviště.

Zdroj fotografie: Canva