Řízkování růží zvládnete hravě. Kořeny pustí už na mateřské rostlině, stačí použít brambory a budete mít desítky růží zdarma

                   

Vypadá to jako malý kouzelnický trik, ale ve skutečnosti jen využíváme úžasných regeneračních schopností, které všechny růže (Rosa) mají. Potřebujete jen zdravý růžový keř a trochu šikovnosti. Na přesném termínu nezáleží, růže lze tímto způsobem rozmnožit kdykoliv během léta. Ovšem čím tepleji bude, tím lépe.

Jak na zakořeňování růží přímo na stonku

Možná jste už slyšeli o tom, jak s pomocí brambory zakořenit růže řezané. Stačí je pouze zbavit květu, seříznout stonek v úhlu 45° a do dužiny zapíchnout růži. To vše pak jednoduše zapustíte do země, přiklopíte velkou sklenicí nebo plastovou lahví (kvůli vytvoření správného mikroklimatu) a máte hotovo. Pak už stačí jen pár týdnů počkat až růže znovu obrazí a začne růst.

iZdroj fotografie: Depositphotos

O něco větší úspěšnost však budete mít, pokud s celým procesem začnete ještě ve chvíli, kdy jsou zamýšlené řízky součástí keře. A právě tady vám brambora prokáže ještě neocenitelnější službu. Donutí je totiž k tomu, aby si myslely, že jsou již dávno v zemi. Pouštění nových kořínků bude mnohem rychlejší. Jak tedy na to?

Část kůry oloupejte a nasaďte bramboru

Vyberte si dostatečně zdravý prut a zhruba uprostřed oloupejte několik centimetrů kůry. Dostatečně velkou zdravou bramboru rozkrojte napůl a středovou část lehce vydlabejte. Musí dokonale obejmout stonek, připevněte ji lepicí páskou. Nyní najděte plastovou lahev, do které se tato „konstrukce“ bez potíží vejde.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lahev rozřízněte, nasaďte ji na bramboru a opět upevněte. Ale tak, abyste ji ještě mohli vyplnit zevnitř. K tomuto účelu si opatřete kokosové vlákno alias lignocel. Často se používá v teraristice kvůli své vysoké schopnosti nasávat vodu, ale seženete ho i v zahradnictví. Lahev s ním napěchujte, namočte ho a růži nechte odpočívat.

Nové kořínky se objeví už po 14 dnech

Jakmile uplynou přibližně dva týdny, bude váš nový řízek připraven k zakořenění. Jednoduše ho tedy ustřihněte pod lahví a následně zasaďte na vhodné místo (lahev i bramboru samozřejmě odstraňte). Pro začátek bude vhodné lehce přistíněné místo a poklop z lahve nebo rovnou miniskleník či fóliovník. Řízku tak poskytnete vysokou vzdušnou vlhkost. Po měsíci však lze i tuto ochranu odstranit a zároveň jde rovněž o vhodný čas pro první přihnojení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články