Rostliny, které vaši zahradu ochrání před klíšťaty a blechami

Zdroj fotografie: Freepik.com

Tyto malé parazity nemá nikdo rád. Někteří lidé se jich dokonce bojí. Ohrožují vás i vaše domácí mazlíčky. Jsou navíc velkým problémem, protože přenáší závažná onemocnění. Teplé počasí a déšť jim prospívá, je tedy nejvyšší čas myslet na to, jak na žádného z nich nenarazit. S chemikáliemi jistě máte zkušenosti. Věděli jste ale, že existují i jiné triky, jak se jich zbavit?

Odpuzovače škůdců

Existují rostliny, které tyto parazity vyloženě odpuzují. Naopak lidé je zpravidla považují za prospěšné. Spojte tedy příjemné s užitečným a vysázejte je ve své zahradě. Uvidíte, že nevítané návštěvníky vyženete. Které rostliny to jsou?

  • Rozmarýn
  • Pelyněk
  • Česnek

Jak sami vidíte, nejde o nějak mimořádné exotické rostliny. Dost možná je už dávno na své zahradě máte. Jak co nejefektivněji docílit toho, aby paraziti zmizeli?

Zdroj fotografie: Freepik.com

Vůně rozmarýnu

Kdo by neměl rád vůni této bylinky. Minimálně ji zná každá kuchař. Byli byste překvapení, kolik bylinek, které známe z kuchyně, se používá v přírodních repelentech. Vůně rozmarýnu je natolik silná, že ji paraziti neustojí. Otrhejte trošku rozmarýnu a posypte s ním okraje zahrady. Klíšťata ani blechy neprojdou dál. Rozmarýn navíc odpuzuje mouchy.

Pelyněk

Poněkud netradiční rostlina, který možná znáte jako ingredienci z absinthu. Z pelyňku si ale můžete uvařit i dobrý čaj. Jeho listy vydávají silnou vůni, která se ale parazitům vůbec nezamlouvá. Kromě klíšťat a blech pelyněk nesnesou ani molové. Tak proč si ho usušený nepověsit do skříně?

Zdroj fotografie: Freepik.com

Česnek

Bez česneku by to v kuchyni ani nešlo. To, že je česnek dobrý na upíry, jste asi slyšeli. Věděli jste ale, že nevoní ani parazitům? Pokud v zahradě nechcete klíšťata ani blechy, rozdrťte stroužky česneku a vysypte je po okrajích pozemku. Česnek je možná trochu obtížný na pěstování, ale rozhodně se vám vyplatí ho na zahrádce vysadit.